Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF Çıkışları Halving Yaklaşırken Devam Ediyor

İzlenen veriler ABD’deki spot Bitcoin ETF çıkışları üst üste beşinci güne taşındı. BTC ise yükselişe geçti. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin ETF Çıkışları Halving Yaklaşırken Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Farside Investors tarafından sağlanan verilere göre ABD merkezli spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF’ler), Perşembe günü 4,3 milyon dolarlık kümülatif çıkış kaydetti. Bu durum madencilik ödülü yarılanması öncesinde dört günlük para çekme sürecinin devam ettiğini gösteriyor.

Veriler 12 Nisan’dan bu yana ETF’lerin toplam 319 milyon doların üzerinde net çıkışa tanık olduğunu ve Grayscale’in GBTC’sinin bu çekilmelerin büyük bir kısmını oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin ETF akış tablosu
Kaynak: Farside

Geçtiğimiz gün yalnızca GBTC’de 90 milyon dolarlık önemli bir çıkış yaşanırken, bu kayıp, Fidelity’nin FBTC’sine ve BlackRock’un IBIT’ine yapılan girişlerle kısmen dengelendi.

Grayscale ETF, fonun nispeten maliyetli ücret yapısı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı ilk günden bu yana para kaybediyor. Dolayısıyla GBTC çıkışlarından ziyade diğer ETF’lere son zamanlarda yavaşlayan girişler endişe kaynağı olabilir.

BlackRock’un IBIT’si Perşembe günü, 5 Nisan’daki aylık en yüksek seviyesi olan 308,8 milyon dolardan yüzde 93 düşüşle yalnızca 18,8 milyon dolar giriş gördü. Yarın sabah saatlerinde Bitcoin’in blok zinciri, blok başına madeni para emisyonunu yarıya indirerek 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye gerileyecek. Dört yılda bir gerçekleşen bu olay ile arz genişleme hızı yüzde 50 azaltılacak.

GCM Yatırım Banner
BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmelerin ortasında Bitcoin, Cuma günü itibarıyla yükselişe geçti ve 64.000 doların üzerine çıktı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 64.600 dolar seviyesinde bulunuyor. Orta Doğu’da İsrail ile İran arasında artan gerilim nedeniyle BTC’de 60.000 doların altına kısa süreli bir düşüş gerçekleşti.

Kripto topluluğundaki fikir birliği, yaklaşan yarılanmanın kripto para birimini uzun vadeli yükseliş yoluna sokacağı yönünde. Buna karşın Goldman Sachs ve JPMorgan’ın da bulunduğu birçok dev finans kurumu aksini öne sürdü ve yarılanma sonrasında daha derin fiyat düzeltmesi görülebileceği uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.