Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Duyurdu: Harcamalarda Kesintiye Gidilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, harcamaların kontrol edileceğini ve kesintiye gideceklerinin mesajını verdi. Detaylar şöyle…
Bakan Şimşek Duyurdu: Harcamalarda Kesintiye Gidilecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek” başlıklı etkinlikte açıklamalarda bulundu.

Yurt içi piyasada yüksek enflasyonun en büyük zorlukları olduğunu belirten Şimşek, fiyat istikrarı ve enflasyonda tek hanenin öncelikleri olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, mali disiplinin sağlanmasının da bir diğer önemli hedef olduğunu, dezenflasyon sürecinin kamu maliyesi desteği gerektirdiğinin altını çizdi.

Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin konuşan Şimşek, programın temel dayanaklarından birinin para politikasının normalleşmesi olduğunu, para politikasında sadeleşme ve normalleşme sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Şimşek: Mali Duruşta Sıkılaşma Gerekiyor

OVP’nin bir diğer bileşeninin ise kamu maliyesi disiplinin yeniden sağlanması olduğunu vurgulayan Şimşek, enflasyonu düşürmek için Merkez Bankası’na daha fazla destek sağlamak amacıyla mali duruşu sıkılaştırmaları gerektiğini sözlerine ekledi. programın bir başka bileşenin de yapısal reformlar olduğunu, kaynakları daha verimli alanlara yönlendirmek istediklerini söyledi.

Uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandıklarını, bu durumun kredi risk primindeki (CDS) önemli düşüşe yansıdığını belirtti. Orta Vadeli Program’ın (OVP) enflasyon hedeflerine değinen Şimşek, bu yıl yüzde 36’ya gelecek yıl yüzde 14’e ve 2026’da tek haneli rakamlara düşmesinin beklendiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

İddialı olmasına rağmen bu hedeflerin ulaşılabilir olduğunu aktaran Şimşek, “Çünkü desteklenen sıkı bir para politikamız var. Deprem harcamalarını dışarda tuttuğumuzda, uluslararası standartlara göre sıkı bir maliye politikamız da var. İlerleme var, sonuçları göstermek için zamana ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Şimşek: Kesintiye Gideceğiz

Bakan Şimşek Maliye tarafında, geçen yıl düzenlemelerin çoğunun vergi artışlarıyla, yani gelir yönüyle ilgili olduğunu ifade ederek, “Bu yıl harcamaları incelemeye başladık. Harcama kontrolüne ve olası harcama kesintilerinin ne olabileceğine, aynı zamanda harcamalarda verimli alanların önceliklendirilmesine bakıyoruz.” diye konuştu.

Harcamaların kontrol edilmesine dair bir beklenti olduğunu söyleyen Şimşek, “Biz de bunu gerçekleştireceğiz, harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz.” açıklamasında bulundu.

Parasal sıkılaşma döngüsünün bitip bitmediği sorusunu yanıtlayan Şimşek, “Bir maliye bakanının para politikası duruşu hakkında yorum yapması uygun olmaz. Bir ekonomist olarak elbette kendi görüşlerim var ama bunu ifade etmek doğru olmaz.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.