Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Yeniden Yükselişe Geçerken Finans Uzmanı Yatırımcıları Uyardı

Altın artan jeopolitik gerilim ve küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle yeniden yükselişe geçerken, Finans Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldırım görüşlerini paylaştı.
Altın Yeniden Yükselişe Geçerken Finans Uzmanı Yatırımcıları Uyardı
HABER GİRİŞ

Güvenli liman altın gerek global piyasalarda yaşanan gelişmeler gerekse son günlerde Orta Doğu’da artan gerilimden doğrudan etkileniyor. Geçtiğimiz gün düşüş yaşayan ons altın bugün yeniden yüzde 1’e yakın artış kaydetti ve 2.379 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın da bu artıştan etkilenerek 2.485 TL seviyesine ulaştı. İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) Öğretim Üyesi Finans Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldırım, altında neler görülebileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Yıldırım son günlerde ülkeler arasında yaşanan gerilimler ve savaşların küresel piyasalarda ciddi bir paniğe yol açtığını söyledi.

Gram altın fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yaşanan olayların stratejik konumu jeopolitik risklerin bölgesel istikrar ve enerji tedarikinde kayda değer endişelere sebep olarak durumun ciddi noktalara ulaşabildiğini belirten Yıldırım, artan jeopolitik risklerin, yatırımcıları güvenli liman olarak ifade edilen altına yönlendirdiğini vurguladı.

Finans uzmanı, Orta Doğu’da İran ile İsrail arasındaki gerilimin devam etmesi, savaş olasılığının artması ya da savaşın söz konusu olmasının altın fiyatlarında yeni zirveler oluşturabileceğine dikkat çekti.

‘Petrolde Sıçrayış Görülebilir’

Hakan Yıldırım savaş ihtimalinin artması ile beraber petrol fiyatlarında da büyük yükselişler görülebileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bölgedeki petrol arzının güvenliği üzerinde tehdit oluşturabileceğini belirten Yıldırım, bunun piyasalarda büyük bir endişe oluşturabileceğini, petrol üretim veya taşımacılığının yapıldığı bölgeler üzerinde bir tehdit söz konusu olursa fiyatlarda sert yükseliş görülebileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.