Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren Sağlık Planı için Orta Sınıfın Vergilerini Artırmama Sözü Verdi

Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, Medicare for All isimli sağlık planı için orta sınıfın vergilerini artırmama sözü verdi. Detaylar aşağıda;
Elizabeth Warren Sağlık Planı için Orta Sınıfın Vergilerini Artırmama Sözü Verdi
Yorum

Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, Cuma günü yaptığı açıklamada karşılaştığı baskılara cevap vererek Medicare for All isimli sağlık planını finanse etmek için orta sınıfın vergilerini artırmama sözü verdi.

Yeni bir taslakta Warren’ın kampanyası, devlet tarafından ödenen sağlık planının ülkeye 10 yıl boyunca 52 trilyon doların altında paraya mal olacağını belirtti. Her Amerikalıya tam sağlık güvencesi vermeyi öneren Warren’ın kampanyası, bunu orta sınıfın vergilerine tek kuruş bile artış getirmeden yapacağını vurguladı.

Warren’ın yeni açıklaması, başkan adayı Pete Buttigieg gibi rakiplerden gelen eleştiriler üzerine geldi.

Elizabeth Warren Eleştiriler Üzerine Sağlık Planı için Orta Sınıfın Vergilerini Artırmama Sözü VerdiÇünkü son haftalarda yapılan anketlerde yükselişi üzerine Demokrat aday, tek ödeyenli, devlet tarafından işletilen sigorta sistemi önerisini nasıl finanse edeceği konusunda daha çok eleştiriyle karşılaştı. Kendisi planının orta sınıf Amerikalılar üzerindeki vergileri artırıp artırmayacağına özel olarak cevap vermemiş olsa da defalarca sağlık harcamalarını azaltarak maliyetleri düşüreceğini söylemişti.

Şimdi de Warren, Medicare for All önerisinin bir parçası olarak milyarder servet vergisinin iki katına çıkarılması için çağrıda bulundu.

Warren, Medicare for All Planı Milyarder Servet Vergisi Artıracak Daha önce 1 milyar doların üzerinde serveti bulunanların her doları için 3 sent vergi teklifinde bulunan Warren, Cuma günkü açıklamasında 10 figürlü varlığı bulunanlara vergiyi yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkartacağını bildirdi. Warren’ın servet vergisi teklifi aynı zamanda net olarak 50 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında serveti bulunanlara %2 vergi uygulayacak.

Dün yayınlanan ve pek çok saygın ekonomist (Eski IMF Baş Ekonomisti Simon Johnson, eski Çalışma Bakanlığı Baş Ekonomisti Betsey Stevenson ve Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi) tarafından hazırlanan analizde Warren, orta sınıf ailelere yeni vergiler yüklemeden programı için ödeme yapabileceğini öne sürdü.

Ekonomistler ek fonlamada 20.5 trilyon dolar kazanabilecek bir dizi olası gelir ve harcama seçeneğine değindi.

Warren, Sağlık Planı Finanse Yolu Açıkladı Ekonomistler, milyarderlerin servet vergisini iki katına çıkarmanın 10 yılda 1 trilyon dolar toplayacağını bildirdi. Analizde hesaplamanın yüzde 15 oranında vergi kaçınma oranını içerdiği de vurgulandı.

Elizabeth Warren, Twitter hesabından kendisini eleştiren milyarder Leon Cooperman’a seslenerek onun yorumlarında hatalı olduğunu savundu. Ayrıca planında şu açıklamada bulundu: “Evet, milyarderler biraz daha fazla ödemek zorunda kalacaklar ancak varlıklarını bir endeks fonuna koymak ve hiçbir şey yapmamaktan kazanacaklarından daha az para ödeyecekler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu