Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Nisan’da %5,1 Azaldı

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi Nisan'da yüzde 5,1 düştü.
Ekonomik Güven Endeksi Nisan’da %5,1 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021’in dördüncü ayına ilişkin ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi Nisan’da yüzde 5,1 oranında azalarak 93,9’a düştü.

Mart’ta okuma yüzde 3,3 oranında artarak 98,90 olarak kaydedilmişti. Artış, tüketici, reel kesim, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlarla yönlendirilmişti.

Nisan düşüşü, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerle yönlendirildi.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre Nisan’da yüzde 7,5 oranında azalarak 80,2’ye geriledi.
Ekonomik Güven Endeksi Nisan 2021
Kaynak: TÜİK

Reel kesim güven endeksi aylık bazda yüzde 2,5 düşüşle 107,4’e, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,0 düşüşle 103,3’e indi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki yüzde 5,6 azalma okumaya 103,1 değerini verirken inşaat sektörü güven endeksinde yüzde 3,12lik azalma 77,3 değerini gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan ekonomik güven endeksi, Nisan’da sert geriledi.

Öyle ki Ağustos 2020’deki 92,3’ün ardından en düşük okuma oldu.

Rakamın 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken 100’den küçük okumalar genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu