Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta %8,5 Düşüşle 77,5’e Geriledi

Her ayın son haftası açıklanan verilere göre ekonomik güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla %8,5 oranında düşüş göstererek 77,5 puana indi.
Ekonomik Güven Endeksi Mayıs’ta %8,5 Düşüşle 77,5’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 – Mayıs dönemine ait ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre Nisan ayında 84,7 seviyesinde gelen endeks, Mayıs’ta %8,5 oranında azalarak 77,5 seviyesine geriledi. 

Tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeksin hesaplamasıyla hazırlanan ekonomik güven endeksi 100 puanından uzaklaştıkça genel ekonomik duruma dair kötümserliğin artması anlamına geliyor.

Ekonomik güven endeksi; reel kesim (imalat sanayi), tüketici, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründeki azalışa bağlı olarak düşüş gösterdi.

Ekonomik Güven EndeksiSöz konusu dönemde ekonomik güven endeksi 77,5 puana indi. Nisan’da 100 olan reel kesim güven endeksi bu ay %5,3’lük bir düşüş kaydederek 94,7’ye geriledi. Bir önceki ay 83,1 olan hizmet sektörü güven endeksi %4,4 düşüşle 79,4’e, 90,6 olan perakende-ticaret sektörü güven endeksi %0,7 düşüşle 89,9’a ve 53,9 olan inşaat sektörü güven endeksi %7,7 düşüşle 49,8 seviyesine geriledi.

Nisan ayında 63,5 seviyesinde gerçekleşen tüketici güven endeksi Mayıs’ta yüzde 13 gibi ciddi bir düşüş kaydetti.

Ekonomik Güven Endeksi Alt KalemlerTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Mayıs ayında, bir önceki döneme kıyasla %13 azalarak 55,3 oldu.

TÜİK verilerine göre söz konusu dönemde Nisan ayında 82,2 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %10,1 azalarak 73,9’a indi. Bir önceki ayı 82,4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %14,9’luk düşüşle 70,1 oldu. Endekste genel olarak tüm alt kalemlerde düşüş olması, vatandaşın halen ekonomiye dair endişelerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini gösteriyor

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu