Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomik Güven Endeksi Haziran’da %5,6 Artışla 97,8’e Yükseldi

Tüketici, hizmet, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim endekslerinden oluşan ekonomik güven endeksi 2021 Haziran döneminde artış gösterdi.
Ekonomik Güven Endeksi Haziran’da %5,6 Artışla 97,8’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk yarısının son ayına ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Mayıs’ta 92,6 değerinde gelen ekonomik güven endeksi, Haziran ayında %5,6 oranında artarak 97,8 değerine yükseldi.

Tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerinden oluşan gösterge, Mayıs’ta %1,3 düşüş kaydetmişti.
Haziran Ekonomik Güven Endeks Verileri
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayında 77,3 değerinde gelen tüketici güven endeksi Haziran’da %5,8 artışla 81,7 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi 2,7 puanlık artışla 107,1’den 109,8’e çıktı.

Reel kesim güven endeksindeki artışta; gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, üretim hacmi, toplam istihdam, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına yönelik değerlendirmelerin etkisi oldu.

Bir önceki ay 102,2 gelen hizmet sektörü güven endeksi Haziran’da 108,5 oldu. Endeks kısıtlamaların etkisiyle geçen ay %1,1 düşüş göstermişti. Haziran’daki değişim oranı ise %6,2 artışa işaret etti.

Perakende ticaret sektöründe güven endeksi %4,8’lik artışın ardından 100,9’dan 105,7’ye ulaştı. Bu ay kısıtlamaların kaldırılması ve normalleşme adımlarının hızlanması inşaat sektörüne de yansıdı. Sektörde güven endeksi aylık bazda %3,6 artarak 79,6 değerinden 82,4’e çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu