Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven 2021 Kasım’da %2 Azaldı

Ekonomik güven endeksi Kasım 2021 döneminde %2 azalarak 99,3'e düştü.
Ekonomiye Güven 2021 Kasım’da %2 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Kasım 2021 döneme ait ekonomik güven endeksi raporu yayımlandı. Açıklanan verilere göre; Kasım’da ekonomiye güven %2 azalarak 99,3’e geriledi.

Ekim’de ise ekonomiye güven %1 azalarak 101,4 düzeyinde gerçekleşmişti. Düşüşün nedeni, tüketici ve reel kesim güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklanmıştı.

Ekonomik güven endeksinde görülen düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşten kaynaklandı.
Ekonomik Güven Endeksi Detayları - Kasım 2021
Kaynak: TÜİK

Tüketici güveni Kasım’da %7,3 azalarak 71,1 düzeyine gerilerken, hizmet sektörü güven endeksi %0,7 azalarak 119,4’e indi. Reel kesim güven endeksi ise %0,6 oranında artış göstererek 112 düzeyine ulaştı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi de %0,6 artarak 121,9 düzeyine ulaşırken, inşaat sektörüne duyulan güven %1 artışla 93,6 düzeyine yükseldi.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini göstermektedir. Bu nedenle mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşur.

Tüketici güven endeksine ait raporda açıklanan ve gelecek 12 aylık durumu gösteren genel ekonomik durum beklentisi endeksi %8,1 azalma göstermiş, Ekim’deki 74,2 düzeyinden 68,2 düzeyine gerilemişti.

Ekonomiye olan güven, devam eden koronavirüs endişeleri, dolar kurunun 13 lira sınırını aşması ve ekonominin nereye gittiğiyle ilgili belirsizliğin artmasından dolayı Kasım’da da gerilemeye devam etti. Beklentiler, Aralık ayına ait ekonomik güven endeksinde daha fazla düşüş olması yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu