Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayının İlk Yarısında Olası Brexit Anlaşması için Şans Sıfıra Yakın!

Uzmanlar, Ekim ayının ilk yarısında bir Brexit anlaşması yapılma şansının sıfıra yakın olduğunu söylüyorlar.
Ekim Ayının İlk Yarısında Olası Brexit Anlaşması için Şans Sıfıra Yakın!
Yorum

Fransa, İngiltere’ye hafta sonuna kadar uygulanabilir bir Brexit planını görüşmek ve tartışmak üzere zaman vermiş gibi görünüyor. Ancak analistler kısa sürede anlaşma yapılması olasılığını sıfıra yakın olduğunu söylüyorlar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pazar günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a verdiği demeçte, Brexit’in müzakerelerinin AB Baş Müzakerecisi Michel Barnier ile Brüksel’in hafta sonuna kadar Avrupa Birliği prensiplerine saygılı bir anlaşmanın mümkün olup olmadığını değerlendirmek için hızla devam etmesi gerektiğini bildirdi.

İngiliz medyasına göre yapılan açıklamaların Macron’un Pazar günü telefonla söylediklerini yineleyen Elysee Sarayı’ndaki bir yetkili tarafından bildirildiği söylendi.

Yorumlar ve çağrı, İngiltere hükümetinin parlamentosu tarafından kabul edilecek bir Brexit anlaşmasının önündeki engel olarak görülen İrlanda backstop’u konusunda tartışmalı sonunu çözebileceğini umduğunu söyleyen son tekliflerin sunulmasından sonra geldi.

Yeni tekliflerin Kuzey İrlanda’nın mallar için Avrupa’nın tek pazarında kaldığını ancak gümrük birliğinden ayrılacağını görecekti. İngiltere, Kuzey İrlanda’dan İrlanda Cumhuriyeti’ne giden malların kontrolünün, İrlanda adasında herhangi bir fiziksel sınır altyapısına olan ihtiyacı alarak sınırdan uzağa gümrük kontrollerinden geçeceğini söyledi.

Ancak plan, Brüksel’de ılık bir resepsiyon aldı. AB, özellikle İngiliz tekliflerinde öngörüldüğü üzere gümrük düzenlemelerinin pratikte çalışıp çalışmayacağı konusunda endişeli.

Brexit Anlaşması Şansı

Brexit Anlaşması ŞansıBrexit anlaşmasının 31 Ekim’in resmi ayrılık tarihinden önce kararlaştırılması için zaman doluyor. Meclis ile mücadele ettikten sonra Johnson, 19 Ekim’de herhangi bir anlaşma yapılmadığı takdirde AB’den ayrılma tarihini geciktirmesini istenmesi meşrulaştı. Johnson defalarca İngiltere’nin Cadılar Bayramı’nda bloğu bırakacağını söyledi.

AB’nin başka bir gecikmeyi de kabul edeceğine dair bir garanti bulunmuyor. Özellikle Fransa bu gecikmeyi verme konusunda sorun çıkaracaktır. AB’nin de 17 Ekim’deki AB Zirvesi’nde son dakika tartışmalarından kaçınmak istediği bildiriliyor.

Dolayısıyla 11 Ekim Cuma günü müzakerelerin resmi bir kesilme noktası olarak görülüyor. Uzmanlar ise hafta sonuna kadar bir anlaşmaya varılma şansının sıfıra yakın olduğunu dile getiriyorlar.

Eurosia Group Avrupa Genel Müdürü Mujtaba Rahman, “İngiltere’de gümrük hareketi olmadığına dair bir iz yokken, bu hafta bir anlaşma şansı sıfıra yakın. Ancak her iki tarafın da müzakereleri Cuma günü yapılan resmi kesinti noktalarına kadar etkin bir şekilde sürdürmesi yönünde bir teşvik var,” ifadelerini kullandı.

Rahman, resmi görüşmelerden ziyade görüşmeler hakkında konuşmalar olsa bile İngiltere ve AB’nin Boris Johnson’ın bu Cuma gününe kadar tekliflerini oyunda tutması gerektiğini belirtti. Ayrıca “Johnson, seçmenlere bir anlaşma için çok uğraştığını söyleyebilir ve AB, herhangi bir anlaşma yoksa anlaşmasız çıkış yapmakla suçlanabilir,” dedi.

Johnson, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’de herhangi bir senaryoda bırakacağı konusunda çok kararlı olduğunu göre; Eurosia Group, İngiltere’nin liderinin seçmenleri olası bir seçimden önce terk etmek için uzatma talep etmek zorunda kalacağına inanıyor.

Rahman Eurosia Group’un konuyla ilgili görüşlerini, “Johnson’ın bazı yardımcıların sürüklenme, tekmelemek ve çığlık atmak olarak nitelendirdiği bir strateji izleyeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden bir anlaşmanın umutlarının uzak olduğunu bilmesine rağmen hala gecikme yok sözünü veriyor,” şeklinde ifade etti.

Uzmanlara göre; Brexit’e yapılan ilave bir uzatma, bazı AB yetkililerine ve liderlerinin nefret ettiği bir durum olmasına rağmen Brüksel’in bir anlaşmaya yol açan parti olarak görülmek istemeyecek. Rahman, “AB liderleri için en zor sorular, süre ve koşullar olacak,” dedi.

Ekonomik Darbeleri

Ekonomik DarbeleriYatırımcılar, Brexit’in aylar geçmesine rağmen hangi yöne gideceğinin bilinmemesi nedeniyle gergin duruyorlar. Pazartesi günü sterlin, dolar karşısında 1,2320 dolardan işlem gördü.

Güne 1,2324 dolardan başlayan GBP/USD, Asya piyasalarında bir miktar yükseldikten sonra gerilemeye başladı. TSİ 11:35’te 1,2287 dolara kadar gerileyen parite yeniden toparlandı ve yüzde 0,08 oranında ekside seyrederek 1,2324 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Londra’nın gösterge endeksi FTSE 100 ise yüzde 0,3 oranında yukarı yönlü seyretti. Bununla birlikte tüm analistler, anlaşmasız bir Brexit’i masadan çıkarmış gibi görünmüyorlar.

S&P Global Ratings’in kıdemli direktörü ve kurumsal araştırma başkanı Paul Watters, şirketin temel senaryosunun İngiltere’nin AB’yi anlaşma yapmadan terk etmeyeceğini söyledi. Ancak hala anlaşma yapılmamış bir Brexit’in anlamlı olma riskini de görüyor.

Watters, “Risk göz ardı edilmemelidir. Ancak aynı zamanda neler olup bittiğini ve Benn Yasası verildiğinde aynı zamanda bir anlaşmanın pek de olası olmadığını düşünüyoruz. Anlaşmasız ayrılık bölgesi, potansiyel olarak sonucun ne olduğuna bağlı olarak genel seçimleri izler,” dedi.

S&P Cuma günü İngiltere’nin GSYİH’inin 2020’de anlaşmasız bir senaryoda yüzde 2,8 oranında küçüleceğini ve 2021’de üretimin, ABD ve AB’nin bir anlaşma üzerinde anlaştığı temel senaryoya göre yüzde 4,7 oranında azalacağını tahmin ediyor.

S&P, Brexit raporunda “İngiltere ekonomisinin, AB referandumunu izleyen 10 çeyrekte bir sonuçla karşılaştırıldığında GSYİH’in yaklaşık yüzde 3’ünü kaybettiğini tahmin ediyoruz. Senaryo analizimiz, anlaşma yapılmayan bir Brexit’in bir anlaşmaya varılmamasından daha uzun vadeli ekonomik zarar vereceğini gösteriyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu