Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Değiştirmeyen ECB, Virüs Desteğini Artırmaya Tamamen Hazır

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi ekonomisindeki tarihi düşüşe rağmen faizde değişikliğe gitmedi.
Faiz Değiştirmeyen ECB, Virüs Desteğini Artırmaya Tamamen Hazır
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi derin bir ekonomik krizle karşı karşıyayken Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. Politika faizini yüzde 0’da, marjinal faiz oranını yüzde 0,25’te, mevduat faizini yüzde eksi 0,5’te tutan bankanın kararı, Euro Bölgesi’nin yüzde 3,8 daraldığını gösteren verilerin ardından geldi.

Bununla birlikte açıklamada, hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarındaki (TLTRO III) koşulların daha da kolaylaştırıldığı aktarıldı. Mart ayında piyasa istikrarı için İtalyan tahvili alımına başlayan AMB, 750 milyar euroluk paketin bir parçası olarak tahvil alma hamlesinin yanında ticari bankalar için maliyetleri düşürmüştü.

Nisan toplantısında ayrıca Euro Bölgesi finansal sistemindeki likidite koşullarını desteklemek için yeni bir dizi hedeflenmemiş pandemik acil durum uzun vadeli yeniden finansman operasyonu açıklandı.

Avrupa Merkez Bankası  Faiz DeğiştirmediMart ayında duyurulan satın almaların esnek bir şekilde yapılmaya devam edileceği söylendi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nin koronavirüs krizi sona erene kadar satın alma programı altında net varlık alımları gerçekleştireceği, bunun her halükarda yıl sonuna kadar devam edeceği aktarıldı. Ayrıca varlık satın alma programı kapsamındaki net alımların aylık 20 milyar euroluk hızla devam edeceği kaydedildi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, kararın ardından yaptığı basın açıklamasında koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Christine Lagarde AMB Toplantısı Sonrası Basın Açıklama“Euro Bölgesi, barış döneminde eşi benzeri görülmemiş büyüklük ve hızda ekonomik daralmayla karşı karşıya” diyen Lagarde, ECB’nin bu yıl yüzde 5 ila 12 arasında GSYİH daralması beklediğini ve koronavirüsün tüm dünyada ekonomik aktiviyeti durdurduğunu sözlerine ekledi.

Mart ayında duyurulan acil destek programı (PEPP) ile ilgili Yönetim Konseyi’nin programın boyutunu artırmaya ve bileşimini gerektiği şekilde ayarlamaya tamamen hazırlıklı olduğu da dile getirdi.

AMB’nin İtalya için gerekeni yapıp yapmadığı yönündeki bir soruya Lagarde, tüm ülkeler için gerekenin yapılacağına işaret etti. Herhangi bir bozulmaya karşı gereken likiditeye, para politikası araçlarına ve esnekliğe sahip olduklarının üzerini çizdi.

Para politikasının tüm üye ülkelere aktarıldığından emin olacaklarını da kaydetti. Bankaların daha fazla kredi vermeleri için TLTRO şartlarının gevşetildiğini ifade eden Lagarde, kurumun yetkisi dahilinde her aracı kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu