Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Durgunluk Gelirse FED Ekonomiyi Korumak için Yeterli Güce Sahip Olmayabilir

ABD ekonomisi için yapılan kötümser yorumlara, FED'in durgunluğu önlemek için yeterli güce sahip olmayabileceği görüşleri de ekleniyor.
Durgunluk Gelirse FED Ekonomiyi Korumak için Yeterli Güce Sahip Olmayabilir
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Federal Rezerv’den korkulan bir ekonomik yavaşlamanın giderilmesine yardım etmesini istiyor. Ancak merkez bankasının buna yetecek kadar gücü olup olmadığı konusunda açık davranmadığı gözleniyor.

Aynı zamanda bazı ekonomistler, FED’in planladığından daha agresif davranması için gerçekten çok fazla neden olmadığını düşünüyorlar. Üstelik gümrük vergileri konusunda endişeler ve ABD dışındaki diğer bölgelerde yavaşlama görülmesine rağmen ABD’de büyüme işaretlerinin bozulmadan kaldığı görülüyor.

MUFG’nin finans ekonomisti Chris Rupkey, “Federal Rezerv yetkilileri, faiz oranlarını düşürmek ve Hazine bonosu gibi güvenli yatırımların getirilerini düşürmek ve rekor düşük seviyelerdeki tahviller konusunda bazı açıklamalarda bulunuyor,” diyerek, dünkü olumlu ekonomik verilerin ardından görüşlerini paylaştı.

Rupkey, “Oran indirimlerini seçmenlere veya Trump ekonomi ekibine anlatmaları gerekmiyor, ancak kendilerini tarih kitaplarına açıklamaları gerekecek. FED’in faiz indirimi, ekonominin gücü göz önüne alındığında sıra dışı görünüyor. Resesyon ne? Bilmek istediğimiz bu,” dedi.

Yine de Trump, oran indirimleri konusunda yorum yapmaya devam ediyor ve pazar yıl sonundan önce en az iki tane daha indirim bekliyor. Bu, FED’i beklediğinden daha fazlasını yapmaya zorlayacaktır; çünkü şu anki referans oranda %2 ila %2,25 arası hedeflenmektedir.

Bununla birlikte sorulan soru; FED’in ABD’yi yumuşak bir yamadan mı, yoksa daha kötüsünden mi koruyacağı yönünde. Wall Street, Çarşamba günü yılın en kötü gününü geçirdi ve Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 3 düştü. Tahvil piyasasında ise 2 yıllıklar ile 10 yıllıkların getirileri tersine çevrilerek durgunluk sinyali verdi.

FED’in, merkez bankasının piyasa rahatlığı sırasında günü kurtarmak için adım atmakta oldukça başarılı olduğu bir on yıldan sonra bu tür korkuları sarsmakta zorlanabileceği düşünülüyor.

Tahvil Piyasasına Tersine Çevrilen Getiriler

Tahvil Piyasasına Tersine Çevrilen GetirilerMorgan Stanley Wealth Management yatırım sorumlusu Lisa Shalett, “Yeni sular içindeyiz. Tahvil ve bono piyasası size şunu söylüyor: Borsayı dinleyin, çok coşkunsunuz, çok iyimser oluyorsunuz. Eğri arkasındaki bir FED’e çok fazla inanç ve gerçekte tüm kartları elinde tutmayan bir başkana çok fazla güveniyorsunuz,” dedi.

FED, 2019 yılında politikalarını değiştirmeden önce yükselen tutumu sürdürme niyeti ile kendini yeniden konumlandırma araşına girdi. Bu kapsamda, on yıllık genişlemeyi sürdürmek için elinden geleni yapacağı şeklinde yorumlandı.

Bununla birlikte 31 Temmuz’daki 25 baz puan indirimi nispi kararsızlıkla muamele gördü. Normalde böyle bir hareket, getiri eğrisinin dikleşmesine neden olurken, aradaki fark aslında Çarşamba günü çok şaşırtıcı pazarları tersine çevirme noktasına geldi.

Shalett, “İzlemekte olduğumuz ve müşterilerimize izlemelerini söylediğimiz en önemli şey, bono piyasasının yükselişinin uzun sürmesi gerekiyor. İşte o zaman suya geri dönmenin güvenli olduğunu anlayacaksınız. Tahvil piyasası durgunluktan endişe duyduğu veya FED’in eğrinin gerisinde kaldığı için endişeli olduğu sürece, FED’in yapabileceği pek birçok yok,” ifadelerini kullandı.

Çok Agresif Olma İhtiyacı

Çok Agresif Olma İhtiyacıVerim eğrisinin dikleştirilmesi, yalnızca çeyrek nokta kesimlerinden daha dramatik bir etki gerektirebilir. Peşembe günü 2 ila 10 yıllıkların getiri eğrisi çok hızlı bir şekilde tersine döndü. Bununla birlikte hayal kırıklığı yaratan bir ekonomik veri turu veya daha büyük olasılıkla Trump’ın tweet saldırılarına hız kazandırması pazarın yeniden tahribatına neden olabilir.

Pento Portföy Stratejileri kurucusu ve ekonomist Michael Pento, “FED’in faiz oranlarını düşürdüğü 31 Temmuz’da 2 ile 10 yıllıklar arasındaki fark 20 baz puanın üzerindeydi ve indirim sonrası iki hafta içinde negatife döndü. Bu bana FED’in çok agresif olması gerektiğini söylüyor. Belki de 75 baz puanlık bir faiz indirimi uzun vadeli faiz oranlarını yükseltmek için minimum olabilir,” dedi.

CME’nin piyasa olasılığı izleyicisine göre; Eylül ayında 50 baz puanlık düşüş olasılığı, Perşembe günü yüzde 33’e yükseldi. Piyasa, 2021 yılının başlarında yüzde 1,04 oranına ulaşana kadar düşmeye devam etmesi için fon oranını tahmin ediyor. Bu da tam puan indirimi ve ardından mevcut hedef aralığından bazılarını temsil ediyor.

Bazı FED yetkilileri arasındaki endişeler, şimdi indirime başlanırsa daha ciddi bir kriz olduğunda ellerinde yeterli gücün olmayacağı şeklinde. Nomura ekonomisti Lewis Alexander, “FED, hızlı hareket edebilir, ancak düşük faiz oranları ne kadar teşvik sağlayabileceklerini sınırlıyor,” dedi.

“FED, ekonominin gücünü fazla değerlendirebilir ve politikayı çok sıkı tutabilir,” diyen Alexander, bunun geçmişte birkaç kere olduğunu FED’in aynı hatayı önleme niyeti bulunduğunu söyledi.

Gerçekten de piyasalar merkez bankacılarının piyasalarda ve Beyaz Saray’da şüpheler yükselse bile ekonomiyi harekete geçirebileceklerinden emin olmalarını bekliyor.

FED’in eski para başkanı ve şimdi Yale İşletme Okulu’nda profesör olan Bill English, “Piyasalar oldukça hızlı hareket edebilir ve kendilerinin önüne geçebilir, bu yüzden politikayı kolaylaştırmak için acele etmenin bir gerekliliği olduğunu sanmıyorum. Powell, verilere bakacakları ve verileri yönlendirecekleri, genişlemeyi devam ettirmek için doğru olanı yapacakları konusunda çok açıktı,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu