Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Acil Finansman Paketi

Dünya Bankası Grubu, Ukrayna için 700 milyon doları aşan acil finansman paketini onayladı. Başkan Malpass, Ukrayna'ya desteğin süreceğini söyledi. Detaylar altta;
Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya Acil Finansman Paketi
Yorum

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre Ukrayna için 723 milyon dolarlık kredi ve hibe onaylandı. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Ukrayna için 489 milyon dolarlık ek bütçe destek paketine onay verdi.

Kurul tarafından onaylanan paketin, 350 milyon ABD doları tutarında ek kredi ve 139 milyon dolar tutarında teminattan oluştuğu bildirildi. Ayrıca 134 milyon dolar hibe finansmanı ve 100 milyon dolar paralel finansmanla toplam 723 milyon dolara ulaştı.

Dünya Bankası Ukrayna’ya Acil Finansman Paketi
KAYNAK: World Bank

Hızlı dağıtılan desteğin, hükümetin Ukrayna halkına hastane çalışanları için ücretler, yaşlılar için emekli maaşları ve savunmasızlar için sosyal programlar dahil olmak üzere kritik hizmetler sağlamasına yardımcı olacağı belirtildi.

İlk Dünya Bankası desteği, Hollanda’dan 89 milyon dolar ve İsveç’ten 50 milyon dolarlık teminatla artırıldı. Dünya Bankası aynı zamanda bağışçılardan Ukrayna’ya hibelerin yönlendirilmesini kolaylaştırmak için bir fon kurdu.

Fona Birleşik Krallık, Danimarka, Letonya, Litvanya ve İzlanda 134 milyon dolar katkı sağladı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, kurumun Rus işgalinin yol açtığı şiddet ve aşırı aksama karşısında Ukrayna ve halkını desteklemek için hızla harekete geçtiğini dile getirdi.

Dünya Bankası Grubu’nun Ukrayna’nın yanında olduğunu belirterek; ”Bu, bu krizin geniş kapsamlı insani ve ekonomik etkilerinin ele alınmasına yardımcı olmak için attığımız birçok adımın ilki” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu