Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dun & Bradstreet’e Göre Virüsün Yayıldığı Bölgede En Fazla ABD’li Şirketlerin Tedarikçisi Bulunuyor

Dun & Bradstreet tarafından hazırlanan raporda koronavirüsün ortaya çıktığı bölgede birinci derece tedarikçisi olan şirketlerin %92’sini Amerikalılar oluşturuyor.
Dun & Bradstreet’e Göre Virüsün Yayıldığı Bölgede En Fazla ABD’li Şirketlerin Tedarikçisi Bulunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs salgını 2 bin 700’e yakın kişinin ölmesine sebep olurken, bir taraftan da başta kaynak ülke olmak üzere tüm dünya ekonomisini negatif etkiledi. Çin’de salgın nedeniyle mağazalar ve AVM’ler kapandı, üretim geçici olarak durduruldu. Bu durum küresel ticaret ve tedarik zinciri için de aksamaların yaşanması anlamına geliyor.

Küresel Veri Analitiği ve Danışmanlık Şirketi Dun & Bradstreet, virüsün küresel ekonomiye ve şirketlere olası etkilerini gösteren bir rapor hazırladı. 355 milyon şirketin veri tabanı kullanılarak hazırlanan rapora göre salgın küresel ekonomiyi oldukça olumsuz etkileyecek ve en az 5 milyon şirkette bu durum daha net bir şekilde hissedilecek.

Rapora göre tedarik açısından Çin’e bağımlı olan ve en çok etkilenecek ülkelerin başında Amerika geliyor.

Hubei Amerikalı ŞirketlerDun & Bradstreet tarafından hazırlanan raporda satış gelirleri 2 trilyon doların üzerinde olan 17 bin şirketin virüsten doğrudan etkileneceği açıklandı. Virüsün yayıldığı bölge olan Çin’e en fazla bağımlı ülkelerin ekonomisi ise fazlasıyla etkilenecek.

Bunların başında Amerika yer alırken onu Japonya Almanya İngiltere ve İsviçre izleyecek. 12 Aralık 2019’da ilk olarak ortaya çıktığı yer olan Hubei eyaleti küresel devlerin tedarik üssü konumunda. Bu açıdan bakıldığında küresel tedarik zincirinin aksaması engellenebilir bir durum gibi görünmüyor. Raporda yer alan bilgiye göre dünya üzerinde 51 bin şirketin Hubei bölgesinde bir veya daha fazla tedarikçisi bulunuyor.

Fortune 1000 içerisinde yer alan 163 şirketin de virüsün yayıldığı bölgede birinci derecede tedarikçisi bulunmakta. Yapılan açıklamada en az 5 milyon şirketin olumsuz etkileyeceği bildirildi. Bölgede birinci derecede tedarikçisi olan şirketlerin %92’si Amerika merkezli. Geri kalan kısmını ise İngiltere, Rusya, Kanada ve İsviçre şirketleri oluşturuyor.

Danışmanlık şirketi virüsün 2020 yılı içerisinde veya daha sonrasında kontrol altına alınması bakımından iki farklı senaryo üzerinde durdu.

Virüs 2 SenaryoBuna göre virüsün aşısı yaz aylarına kadar yapılacak ve kontrol altına alınacak. Eğer bu olasılık gerçekleşirse Çin büyümesi söz konusu çeyrekte yavaşladıktan sonra yeniden virüs öncesi büyüme sürecine girebilir. Bu doğrultuda 2020 yılında Hubei eyaletinin büyümesinde 3, Çin’in tamamında ise 2 puanlık bir düşüş olacak. Salgının dünya ekonomik büyümesi üzerindeyse 1 puandan daha az daralma yaratacağı görülüyor.

İkinci senaryo ise virüsün kontrol altına alınmasının 2020 yılının sonrasına sarkması. Aşının yılın ikinci çeyreğinde hala üretilmemiş olması ülke ekonomisindeki baskıyı daha da geniş çaplı bir hale getirebilir. Eğer ikinci senaryo gerçekleşirse Çin büyümesinin 3 puan, Hubei eyaletinin 4 puan düşmesi muhtemel olasılıkta.

Raporda yer alan bir diğer bilgi söz konusu bölgede birinci derecede tedarikçisi olan sektörlerin başında dayanıklı mallara ilişkin toptan ticaret geliyor. Burada birinci derece tedarikçisi olan şirketlerin %17,8’ini dayanıklı malların toptan ticareti, %10,6’sını dayanıklı olmayan malların toptan ticareti, %4,8’ini ise perakende, sınai ve ticari makineler ile bilgisayarlar oluşturuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu