Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Başkan Dudley: FED Trump’ın Ticaret Savaşına Yardım Etmemeli

Eski New York FED Başkanı Bill Dudley, bir zamanlar meslektaşı olan isimleri Trump’ın ticaret savaşı yükselişinin yıkıcı yoluna yardım etmemeye çağırdı.
Eski Başkan Dudley: FED Trump’ın Ticaret Savaşına Yardım Etmemeli
Yorum

Eski New York Fed Başkanı Bill Dudley, merkez bankasını Başkan Donald Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşında çekişmesine yardım etmemeye çağırdı. Başkan Trump’ın son günlerde yükselttiği ticaret savaşına devam ederken FED’in faiz oranlarını bir dayanak olarak düşürmemesi gerektiğini savundu.

Bloomberg News için yazdığı bir yazıda Dudley; “Merkez bankası yetkilileri bir seçenekle karşı karşıya: Trump yönetiminin yıkıcı ticaret savaşı tırmanışı yoluna devam etmesini sağlamak ya da yönetimin böyle yapması durumunda FED’in değil Başkan Trump’ın bir sonraki seçimi kaybetme riski de dahil olmak üzere riskleri taşıyacak olduğuna dair net bir işaret vermesi” dedi.

Hatta Dudley, FED’in Trump’a karşı bir sonraki seçimi etkileyebileceği ve etkilemesi gerektiğini önerecek kadar ileri gitti.

Eski Başkan Dudley: FED Bir Sonraki Seçim Etkileyebilir “Her şeyden öte Trump’ın yeniden seçilmesi, ABD’ye ve küresel ekonomiye, Fed’in bağımsızlığına, kurumun istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma kabiliyetine karşı bir tehdit oluşturuyor. Eğer para politikasının amacı en iyi uzun vadeli ekonomik sonucu elde etmekse, o zaman FED yetkilileri kararlarının 2020’de siyasi sonucu nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurmalı” ifadeleriyle dikkat çekti.

FED’in iş birliği yapmayı reddetmesi gerektiğini ve Powell’ın geçtiğimiz hafta para politikasının tarife kaynaklı ekonomik zarardan etkilenmesinde etkili olamayacağına dair çıkarımından daha ileriye gidebileceğini savundu.

Eski Başkan Dudley FED Trump İş Birliği Yapmayı Reddetmeli “Yetkililer, merkez bankasının ticaret politikası konusunda kötü seçimler yapmaya devam eden bir yönetimi kurtarmayacağını açıkça belirtebilirdi, Trump’ın eylemlerinin sonuçlarını kabulleneceğini çok açık bir şekilde dile getirebilirdi” diyen Dudley, böylece FED’in oran indirimleri için ekonomik gerileme ile mücadelede gerekli olabilecek çok ihtiyaç duyulan cephaneyi korurken ticaret savaşında suça ortak olmayacağının sinyalini vereceğini aktardı.

Geçen hafta Jackson Hole, Wyoming’deki konuşmasında Powell, FED’in ekonomiyi desteklemek için payına düşeni yapacağını söylerken bunun yanında belirli bir niyet belirtmedi. Diğer taraftan Dudley’nin çağrılarına yanıt veren FED Sözcüsü; FOMC kararlarında politikanın rolünün olamayacağını vurgulayarak; “FED’in politika kararları yalnızca Kongre’nin kendisine verdiği fiyat istikrarı ve maksimum istihdam görevleriyle yönlendirilir, politik değerlendirmeler kesinlikle rol oynamaz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu