Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Ticaret Yetkilisi, DTÖ Kararından Sonra ABD’nin Yeni Tarifeler Getireceğini Söyledi

AB'nin üst düzey ticaret yetkilisi, DTÖ kararının ardından ABD'nin Avrupa ürünlerine yeni tarifeler getireceğini söyledi.
AB Ticaret Yetkilisi, DTÖ Kararından Sonra ABD’nin Yeni Tarifeler Getireceğini Söyledi
Yorum

Avrupa’nın en üst düzey ticaret yetkilisine göre; ABD, bu ay en kısa sürede Dünya Ticaret Örgütü hakemlerinin izin verilen Amerikan karşı önlemlerinin toplam değeri konusunda bugün yayımlayacağı kararın ardından AB ürünlerine yeni tarifeler getirecek.

Salı günü Brüksel’de Avrupa ticaret bakanlarının görüşmesinin ardından, AB Ticaret Komiseri olarak 31 Ekim’de görev süresinin bitmesi planlanan Cecilia Malmstrom, Avrupa’nın acil tarifelerden korunmak için verdiği önerilere olumlu bir cevap alamadığını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in ofisi, Nisan ayında 25 milyar dolarlık geri kazanılabilecek toplam potansiyel hedeflerin bir listesini yayınladı.

25 Milyar Dolarlık Ürün ListesiBaşkan Donald Trump’ın idaresi, Avrupa’da 11,2 milyar dolar değerinde yüzde 100 tarife getirme izni istedi.  DTÖ hakemleri, bu miktarın orantılı ve makul olup olmadığını veya Avrupalıların talep ettiği gibi daha düşük olması gerektiğini bugün karar verecekler.

Küresel ticaret organından bu hafta beklenen karar, ABD’nin bazı avrupa ülkelerinin uçak üreticisi Airbus’a devlet yardımı sağladığı yönündeki şikayetlerine cevap olarak geldi.

Airbus’ın ABD’li rakibi Boeing’in yasaklı vergi imtiyazlarına ve devlet araştırmalarına ilişkin benzer bir DTÖ kararı, birkaç ay içinde yayınlanacak ve AB’ye Amerikan ürünlerine perakende tarifeleri koyma konusunda yeşil ışık yakacak.

Bu ikinci kararın paralel niteliği, Malmstrom’un son ana kadar müzakere anlaşması yapmayı umut ettiği anlamına geliyordu. Malmstrom, ABD’li meslektaşlarıyla çok uzun zamandır bir orta yol bulmaya çalıştıklarını söylerken, her iki tarafın da birbirinin mallarına tarifeler koymasının iyi bir yol olmadığını söyledi.

Malmstrom yine de AB’nin ABD’ye karşı çıkan önceki DTÖ kararlarından yararlanabileceği seçeneğini açık bıraktı.

AB DTÖ Kararlarından YararlanabilirMalmstrom, “Her şeye bakıyoruz, bu olasılıkları kullanacağımız anlamına gelmiyor, ama her şey masada,” ifadelerini kullandı. Böyle bir yaklaşım, Avrupa’nın ABD’de beklenen Boeing kararından çok önce, muhtemel ABD tarifelerine cevap vermesini sağlarken, DTÖ’nün sağladığı parametreler dahilinde hareket etmeye devam edecektir.

Ancak ticaret yetkilisi, bu hareket tarzını takip etmenin gerginliği daha da artırabileceğini kabul etti ve A Planı’nın tarifeleri tamamen önlemek üzerine olduğunu tekrarladı.

1968’de başlayan Airbus sübvansiyonları hakkındaki şikayetler hakkında, “Zaman talihsiz bir anda geliyor, çünkü bu neredeyse yirmi yıldır devam ediyor,” dedi.

Öncelikleri sıralaması, kendisiyle ve ulusal mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Brüksel’e gelen Avrupalı bakanların lehine sonuç buldu. Fransız Avrupa Bakanı ve Dışişleri Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne, “Bence durumları ortadan kaldırmak için ihtiyacımız var. Ancak ABD tarifeleri koymak için bu stratejiyi kullanmaya devam ederse elbette AB cevap vermelidir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu