Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Donald Trump’ın Duvar Çağrısında Tehdit İçermemesi Dikkat Çekerken, Atıflar Havada Uçuştu

Sınır duvarı üzerine gerçekleştirilen toplantıda Başkan Acil Durum İlan edeceğine dair bir tehdit söyleminden uzak dururken, iki grup karşılıklı atıflarda bulundu.
Donald Trump’ın Duvar Çağrısında Tehdit İçermemesi Dikkat Çekerken, Atıflar Havada Uçuştu
Yorum

Başkan Donald Trump Salı günü Güney ABD sınırındaki duvar çağrısını yeniledi, ancak bu çağrı diğerlerinden biraz farklıydı çünkü acil durum ilan etmek için tehditlerini tekrarlamadan gerçekleştirilen bir açıklama olarak dikkat çekti.

Demokrat Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile konuşan Başkan Trump, her iki tarafa projenin finansmanını içeren bir harcama faturasının onaydan geçmesi için “birlikte çalışma, uzlaşma ve anlaşmaya varma” çağrısında bulundu. Dikkat çeken bir diğer nokta ise öneride bazı hatlara (zaman, şekil) dair esneklikler mevcuttu.

Trump, “Bu akıllı, stratejik, şeffaf bir çelik bariyer – sadece basit bir beton duvar değil. Sınır ajanları tarafından belirlenen ve en çok ihtiyaç duyulan alanlarda konuşlandırılacak. Kongre eyleminde bulunamazsa, “inşa ettiririm” dedi.

Kısmi Kapalı Hükümet Süreli Açık Kalma Sürecini Tamamlamak Üzere

Hükümetin Kısmi Açık Kalma Süreci Tamamlanıyorİki hafta önce Başkan Trump, ABD tarihinin en uzun kapanmasına işaret eden 35 günlük çıkmazın ardından hükümeti üç haftalığına yeniden açmak için duvar fonu olmadan geçici bir anlaşma yapmayı kabul etmişti. 82 dakikalık toplantıda, Başkan’ın diğer ralli konuşmalarına kıyasla daha az koyu ton taşıyordu. Başkan Trump, ekonominin gücünü gördü ve her iki tarafın da altyapı ve ticaret konusunda birlikte çalışmasını istedi.

Başkan’ın, Demokratlar Meclis’in kontrolünü kazanmasından bu yana ilk Kongresi, hükümetinin ABD savcıları ve milletvekilleri tarafından yapılan geniş kapsamlı soruşturmalar ile karşı karşıya kalırken gündem partizan barikatlarıyla karşılaşacağı için, döneminin daha zorlu olan ikinci yarısına girecek.

Bay Trump’ın konuşmasına verilen Demokrat tepkisinde, Gürcistan’ın kasım ayındaki yarışını kaybeden Stacey Abrams, hükümetin kapatılmasını “utanç verici” olarak nitelendirerek Başkan Trump’ı suçladı. “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından tasarlanan, her adalet kuralına meydan okuyan ve sadece insanlarımızı değil, değerlerimizi de terk eden bir dublör” dedi.

Kadınların Ön Planda Olması ve Demokratlara Atıf

Toplantıda Demokratlara AtıfBaşkan Trump, geçen yıl Amerika’daki yeni işlerin çoğunu kadınların aldığını ve Kongre’de birçok sandalye kazandığını söylediğinde, en sert alkışları kazanmıştı. (Birliği göstermek için beyazlar giymiş kadın milletvekilleri durup alkışladılar, çoğu kendilerini işaret ettiler.) Başkan bu hareketine gördüğü reaksiyonu, pek çok Demokrat’ın alkışladığı gerçeğine atıfta bulundu. Başkan Trump, sınır güvenliğini “ahlaki bir mesele” olarak nitelendirdi ve “Yasadışı göç toleransı şefkatli değil, zalimce.” dedi.

Demokratlar sınır güvenliğine yönelik finansmanı artırma konusunda anlaştı, ancak gereksiz yere fon kullanımı olarak bir duvarı kapattılar. Bayan Pelosi, kapatma konusundaki erken ayrımı kazanmayı yaygın olarak kabul ettiğini düşündüğü için birçoğu kısmen kapanma sürükledikçe sallanmaya başlamış olan Cumhuriyetçi milletvekilleri arasında desteğin artmasını sağlamak için Salı günü Trump’la görüştü.

Cumhuriyetçi milletvekillerine atıfta bulunan cumhurbaşkanı stratejist Kevin Madden, “Başkan“ yalnızca kendi politik sermayesinin çoğunu harcadı. Kaldırım kenarında oturacaklar ve o 35 gün boyunca yaptığı gibi kötü bir eli zorlamalarına izin verecekler ve bir bedel ödeyecekler. İleriye gitmek için çok daha aktif olacaklar.” dedi.

Risklere Dair Konuşmalar ve Toplantıya Davetliler

Riskler Gündemi ve Toplantı DavetlileriGüney sınırının güvenlik riski olduğu iddiasını vurgulamak için, misafirlerine bir İç Güvenlik İnsan Kaçakçılığı Araştırmacısı yetkililerin Beyaz Saray’da bulunduğunu ve bir göçmen tarafından öldürüldüğünü söyleyen Nevada’lı çiftinin ailesini davet etti. Göçmenlerin orantısız derecede tehlikeli olmadığını öne süren Demokrat milletvekilleri, Trump’taki Bedminster’deki (New York) golf kulübünde kaçak olarak çalışanlar da dahil olmak üzere mültecileri ve göçmenleri davet etti.

Kongre ve Beyaz Saray görüşmeleri, sınır engeli de dahil olmak üzere harcama meseleleri konusunda anlaşmaya varmak için 15 Şubat tarihine kadar sürecek. Süreç başarısız olursa, yaklaşık 800.000 federal işçiyi bir kez daha ücretsiz olarak çalışmaya zorlayabilir. Trump, hükümeti yeniden açmak için geçici bir anlaşma yaptığını açıkladığında, duvar fonları dahil hiçbir anlaşmaya varılmazsa hükümetin bir bölümünü ikinci kez kapatacağını ya da ulusal bir acil durum ilan edeceğini söylemişti.

Anket Sonuçları ve 2020’ye Dair Çalışmalar

Politikalara Dair Anketler ve Gelecek ÇalışmalarıPolling, Bay Trump’ın kapanma suçunun ağırlığını taşıdığını ve genel iş performansı notunun bir Ocak anketinde %46 onay aldığını (%54 onaylanmadığını) belirtti. Pazartesi günü yayınlanan bir CNN anketinde ise, Bayan Pelosi’nin onay notunun son kapanışta 8 puan arttığı ve %42’ye ulaştığı dikkat çekti.

Müttefikler, Trump Salı günkü konuşmayı kısmen bir yeniden seçim teklifinin başlatılması olarak görüyor, diye nitelendirdi. Eski bir Trump kampanya yardımcısı olan Jason Miller, “Bu, 2020 seçiminin ilk kampanya konuşması olacak” dedi. Birliğin devleti geçmişte hitap ederken, her zaman siyasal tonları taşırken, daha çok partizan olmayan olaylar olarak çerçevelendi.

Bay Trump’ın “saçma” soruşturmalarıyla ilgili referansı, ABD’deki Manhattan’da bulunan avukatlık bürosunun, fonun nasıl büyüdüğü ve 100 milyon dolardan fazla harcamasını araştırmasının bir parçası olarak, Trump açılış kuruluna geniş çaplı bir mahkeme celbi çıkarılmasından bir gün sonra geldi. 2016 ABD seçimlerinde Trump ortaklarıyla Rusya arasındaki muhtemel çarpışmaya giren federal soruşturma devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu