Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doların 6,22’ye Yaklaşmasıyla Faiz Artışı Beklentileri Konuşulmaya Başlandı

Güne 6,16’dan başlayan dolar ilk seansta 6,22’yi test ederken, piyasalar faiz artırımı ihtimallerini değerlendirmeye başladı. Seçim belirsizliğinin yaşandığı ortamda, kurun 6,40’a doğru hareket edebileceği öngörülüyor.
Doların 6,22’ye Yaklaşmasıyla Faiz Artışı Beklentileri Konuşulmaya Başlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe gününe 6,16 liradan başlayan dolar kuru yeniden yükselişe geçti. Kur saat 11:20 sularında 6,2147 liraya kadar tırmandı. Dün gece saatlerinde 6,2133’ü gören kur bu sabah hafif sakinleşse de yeniden harekete geçti.

Türk lirası yılın en düşük seviyesine gelerek, diğer gelişmekte olan ülke paralarından negatif ayrışırken, bazı yatırımcılar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapabileceği yönündeki ihtimalleri değerlendirmeye başladı.

Türk lirası İstanbul seçiminin iptal kararı verilen Pazartesi’den bu yana %1,58 oranında değer kaybetti.

TL 2019 Değer KaybıYurt içinde bugün kuru etkileyecek önemli bir veri bulunmasa da yukarı yönlü hareket sürüyor. Siyasi belirsizliğin yarattığı ortam ve her iki parti tarafından gelen karşılıklı açıklamalar piyasaların iyice endişeye girmesine sebep oluyor. Rabobank Stratejisti Piotr Matys dün yaptığı açıklamada İstanbul seçiminin yenilenmesi kararının piyasalar için belirsizlik kaynağı olduğunu ve bu durumda TL için iyimser beklentilerin olamayacağını dile getirdi.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı ise TL varlıkların baskı altında kalarak risk priminin yüksek seyredeceğini, kurdaki yükselişe bağlı olarak enflasyonda yıl sonunda %16 seviyelerinin görülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Doların 6,21 liranın üzerine çıkmasıyla gözler faiz artışı olasılıklarına çevrildi.

9 Mayıs Dolar KuruBazı yatırımcıların kurda yaşanan son dalgalanmaya bağlı olarak faiz artırımının gerektiğini düşündüğü öğrenildi. Credit Agricole tarafından yapılan değerlendirmede YSK’nın kararı sonrası Türk lirasında yaşanan değer kayıplarının yüksek enflasyon ve sıkı para politikasına sebep olacak bir durum olduğu yorumlandı.

Bu çeyrekte lirada %20 değer kaybı bekleyen TD Securites analistleri ise Temmuz ayının sonuna kadar TCMB’nin 600 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini öngördü. Yaşanan siyasi belirsizliğin ekonomik büyümeyi canlandırma çabalarının ve Merkez Bankası’nın gevşeme politikasına yakın tarihte başlama olasılıklarını yok ettiği ifade edildi.

Sıkı para politikasının hükümet kanadında tepkiye yol açsa da kuru destekleme konusunda atılacak adımların sınırlı olduğu belirtiliyor.

Sıkı Para PolitikasıArjantin pezosundan sonra en kötü performans gösteren ülke parası olan Türk lirasının yeniden toparlanması için atılması gereken adımların sınırlı olduğu ifade edildi. Piyasalar Merkez Bankası’nın TL’de stabilizasyon için gerektiğinde faiz artıracağı taahhüdünü gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini bekliyor. Merkez Bankası, geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şoku sonrasında, Eylül toplantısında 625 baz puanlık artış yaparak, politika faiz oranını %24 seviyesine çıkarmıştı.

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, 23 Haziran’a kadar belirsizliğin devam edeceğini ve 6,40’ların gündeme gelebileceğini söyledi.

Kur 6,40'ı Görebilirİstanbul seçimlerinin yeniden yapılacağı 23 Haziran 2019’a kadar belirsizlik ortamının devam edeceğini belirten Kavak, bir taraftan da ABD ile S-400 füze meselesindeki gelişmelerin izleneceğini dile getirdi. Türkiye Temmuz ayında, Rusya’dan S-400 füzelerini satın alacak. Bu tarihe kadar ABD ile ilişkilerin bozulması ve kurda yukarı yönlü hareketin hızlanması olasılıklar içerisinde değerlendiriliyor.

“İçeride seçim sürecine alışma dönemine giriyoruz, piyasalar buna adapte oluyor ve kurda arada geri çekilmeler olabilir. Ancak yurt içi ve yurt dışı riskler artmaya devam ettikçe kurda yukarı hareket de devam eder. Dolar/TL’de 6.20 geçilirse ilk etapta 6.40’a hareket olabilir.” şeklinde konuşan Kavak, gelecek hafta cari açık, işsizlik ve bütçe dengesi gibi kritik verilerin izleneceğini söyledi.

Bir yandan da ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri izlenecek. Eğer iki ülke arasında gerilim yeniden tırmanırsa bu durum Türk lirası gibi gelişen ülke paralarının daha da zayıflamasına sebep olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu