Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 5,46’ya Toparlanırken Borsa Bankacılık Endeksine Gelen Satışlarla 92 Bine Geriledi

Merkez Bankası hamleleri ve swap faizlerindeki sert yükseliş sonrası gerileyen dolar yeniden yükselişe geçerken, bu gelişmeler pay piyasalarında satışların artmasına yol açtı. Borsa İstanbul 92 bin puana kadar geriledi.
Dolar 5,46’ya Toparlanırken Borsa Bankacılık Endeksine Gelen Satışlarla 92 Bine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma’dan bu yana hareketli günler geçiren yurt içi piyasaları, bugünkü işlemlerde de endişelerin sürmesine sebep oldu. Dolar kuru çıktığı 5,84 seviyesinden alınan önlemler sayesinde dün gece 5,30’lara kadar gerilese de gün içerisinde yeniden toparlandı. Saat 15:25’te 5,46 liraya çıkmış durumda. Dolarda yukarı yönlü hareket başlarken, Borsa İstanbul kayıplarını artırarak gün içi en düşük 92.281 puanı gördü.

Dolar/TL Londra piyasasındaki swap faizlerinin rekor düzeyde yükselmesinin ardından sert düştü.

Ancak gün içerisinde %2’nin üzerinde artarak 5,46’ya tırmandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı önlemler sayesinde dolar karşısında güçlenen lira, diğer gelişen ülke para birimlerinde pozitif ayrıştı. Manulife Asset Management analistlerinden Richard Segal, Türkiye’nin 2018 yazında yaşanan olaylardan ders çıkardığını ve durumun kontrolden çıkmasına bu kez izin vermeyeceğini dile getirdi. Yıl sonuna kadar Merkez Bankası’nın 400 – 500 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını öngören Segal, dolar kuru tahminin 5,30 -5,35 lira olarak paylaştı.

Dolar dün gece verdiği kayıpları alırken, BIST 100 Endeksi bankacılık endeksine gelen satışların etkisiyle düşüşe geçti.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi gün ortasına %1,79’luk değer kaybıyla 95.632 puandan girdi. Endeks gün içi en düşük 92.281, en yüksek ise 97.998 puanı gördü. İlk yarıda toplam işlem hacmi 3,3 milyar lira olarak gerçekleşirken, yatırımcısına en fazla kaybettiren sektör endeksi bankacılık oldu.

Günün ilk yarısında tek kazandıran %0,42 artışla turizm şirketlerinin hisse senetleri olarak dikkat çekti. Öğleden sonra kayıplarını artıran BIST 100 Endeksi en çok, günlük düşüşü %7’ye ulaşan bankacılık endeksinden etkilendi. Analistler teknik olarak 94.500 puanın destek, 98.000 puanın ise direnç seviyeleri olarak takip edileceğini belirtti.

Noor CM’den Mert Yılmaz, BIST 100 Endeksi’nin 94 bin puanın üzerinde kalmadığı sürece olumlu yorum yapılamayacağını söyledi.

Londra piyasasındaki swap faizlerine değinen Yılmaz, Türk lirasına ulaşmanın zorluğunun oradaki fon yöneticilerinin TL yaratma çabasıyla hisse senedi ve tahvil tarafında satışları beraberinde getirdiğini yorumladı. Hafta sonu yapılacak olan seçimlerin çok önemli olduğunu, sonrasında piyasaların buradan nasıl bir çıkış planı hazırlandığını merak edeceğini dile getirdi. Merkez Bankası’nın hızlı bir şekilde devreye soktuğu hamleler sonrasında kurda amaca ulaşıldığını ancak bu kez de borsa zararların başladığını belirtti.

Uzmanlar spekülatif döviz talebinin, swap piyasasında faizlerin yükselmesi ile şimdilik ortadan kalktığını bildirdi.

Bu durumun yan etkilerinin ise pay ve tahvil piyasalarında görüldüğü aktarıldı. Türk lirası cinsinden borçlarını kapatmak veya swap piyasasındaki yüksek faizden yararlanmak isteyen yabancı yatırımcıların hamlelerinin Borsa İstanbul’a satış getirdiği yorumlandı.

Pay piyasaları ve tahvil-bono piyasasına gelen satışlarla BIST 100 Endeksi’nin hafta başından bu yana değer kaybettiği, iki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizinin %18,5’ten 20,5’e çıktığı söylendi. Swap piyasasında bir iki gün içerisinde denge ortamının sağlanacağını, bu tür kısa dalgalanmaların piyasaya zarar vermeyeceği dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu