Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Destekler Olmadan İrlanda Hanehalkının Geliri %1,7 Değil %20 Düşerdi

İrlanda Merkez Bankası, Covid-19 destekleri olmasaydı hanehalkı gelirinin önemli ölçüde düşeceğini ve borçların çok daha yüksek seviyelere ulaşacağını belirtti.
Destekler Olmadan İrlanda Hanehalkının Geliri %1,7 Değil %20 Düşerdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İrlanda Merkez Bankası, ülkenin istatistik kurumu Central Statistics Office Ireland ile ortaklaşa yazdığı bir Ekonomik Mektup yayımladı.

COVID-19’un sosyal ve ekonomik etkisine ilişkin bulguları toplayan mektupta, pandemiye yönelik kısıtlamaların, yaygın iş kapanmalarına ve iş kayıplarına yol açtığı belirtildi.

2020’nin ikinci çeyreğinde, medyan brüt hane geliri, üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,0’lık büyümeye dönmeden önce yıllık bazda yüzde 1,7 düştü. COVID-19 destekleri olmasaydı, düşük gelirli hane halkları için nispeten daha büyük düşüşler ile gelirlerin önemli ölçüde daha fazla düşebileceği söylendi.

Destekler ayrıca hanehalkı borcunun sürdürülebilirliğine yardımcı oldu ve medyan borç oranlarını 2020 boyunca genel olarak sabit tuttu.
İrlanda Hanehalkı Geliri Destek Olmadan Çökerdi
Kaynak: Central Bank of Ireland

En borçlu hanehalkı için hanehalkı borç oranları yükseldi. COVID-19’un 2020’nin 3. çeyreğine kadar hanehalkı gelirleri üzerindeki etkisini gösteren Ekonomik Mektup’taki temel bulgular arasında 2020’nin 2. çeyreğinde brüt medyan İrlandalı hanehalkı gelirinin yıllık yüzde 1,7 düşmesi öne çıktı.

Kısıtlamaların ilk aşamasının hafifletildiği 2020’nin 3. çeyreğine kadarsa, gelirler 2019’un 3. çeyreğine göre yüzde 3 daha yüksekti. COVID-19 gelir destekleri, daha büyük gelir düşüşlerini engelledi.

COVID-19 gelir destekleri (PUP ve ücret sübvansiyonları) daha büyük gelir düşüşlerini engelledi. Mektupta, işte bu destekler olmadan ve iş dışı başka hiçbir destek olmadığı varsayımında, medyan brüt hanehalkı gelirinin 2. çeyrekte yüzde 20 ve 3. çeyrekte yüzde 6 düşeceği tahmin edildi.

Özetle hem gelirler hem de borç sürdürülebilirliği üzerindeki büyük negatif COVID-19 etkilerinin potansiyelinin, 2020 boyunca COVID-19 gelir destekleriyle önemli ölçüde azaltıldığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu