Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Demir ve Demir Dışı İhracatının Lideri ABD, 308,2 Milyon Dolara Ulaştı!

Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatında ABD'nin payı her geçen gün artarken, söz konusu ülkeye Eylül'de sektörün gerçekleştirdiği dışa satım 308,2 milyon dolara çıktı.
Demir ve Demir Dışı İhracatının Lideri ABD, 308,2 Milyon Dolara Ulaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

İhracatta pek çok alanda verimli sonuçlar elde eden Türkiye, 2019’un Eylül ayında 15,2 milyar dolarlık ürün ihraç etti. Bu tutarda demir ve demir dışı metaller sektörünün payı 665 milyon dolar oldu. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) verileri söz konusu bu sektörün genel ihracattaki payının %4,7 olduğunu söyledi.

İhracatın en fazla gerçekleştirildiği bölge Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olarak öne çıkarken, bu bölgelere 340,3 milyon dolarlık dışa satım faaliyeti gerçekleştirildi. Aylık bazda incelendiğinde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında Almanya 76,2 milyon dolarla birinci sırada yer aldı. Burayı İngiltere 40,2 milyon dolarla takip ederken, İtalya 39,2 milyon ile İtalya üçüncü sırada yer aldı.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, demir ve demir dışı metaller sektöründe en büyük pazarın AB ülkeleri olduğunu açıklarken, ABD’de kaydedilen ivmenin her zaman olduğu gibi geçtiğimiz ay da sürdüğünü bildirdi.

İDDMİB Başkanı Tahsin ÖztiryakiÖztiryaki, bu yılın ilk 8 aylık döneminde kaydettiği %42 artışla 279,3 milyon dolara çıkan ABD’ye gerçekleştirilen demir ve demir dışı metaller ihracatının Eylül ayında %39 arttığını ve 308,2 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Ardından, Eylül’de gerçekleştirilen söz konusu bu ihracatın %51’lik kısmının AB ülkelerine yapıldığını ekledi.

Bu sektörde en fazla ihracat gerçekleştirilen üç ülkenin de AB ülkesi olduğunu söyleyen Öztiryaki, ABD’ye yapılan ihracatın arttığına dikkat çekti. Artış hızındaki yavaşlamaya rağmen geçtiğimiz ay bu ülkeye ihracatın %11,7 oranında arttığını ve böylelikle 28,9 milyon dolara çıktığını belirtti.

Konuşması sırasında bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki kümülatif veriler hakkında da bilgi veren Öztiryaki, 6,15 milyar dolarlık ihracat ile genel ihracat içinden %4,6’lık paya sahip olduklarını ve sanayi sektörleri arasında en fazla ihracat yapan 6. sektörün demir ve demir dışı metaller sektörü olduğunu açıkladı.

Öztiryaki, yılın dokuz aylık döneminde en fazla ihracat artışının ABD’de yaşandığını ve buranın Türkiye’nin önde gelen hedef pazarlarından biri olduğunu belirtti.

En Fazla İhracat Artışı ABD'de GörüldüDemir ve demir dışı metaller ihracatında ABD’nin 4. sırada bulunduğunu hatırlatan Öztiryaki, bu ülkeye bahsedilen dönemdeki ihracatın %38,8 artışla 308,2 milyon dolara çıktığını duyurdu. Öte yandan yılın bu döneminde sektörün alt grupları incelendiğinde alüminyum ürün grubunun 2,3 milyar dolar ile değer bazında birinci sırada yer aldığı görüldü.

Bu sektörü 1,39 milyar dolar ile demir çelik ve mamulleri izlerken, 1,31 milyar dolar ile metal eşyalar ve 1 milyar dolar ile bakır sektörleri izledi. Eylül sonundan itibaren sektörün alt grupları arasındaki en fazla ihracatı 245,2 milyon dolarla alüminyum sektörü yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu