Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid Krizi Hindistan Ekonomisini Yüksek Büyüme Rotasına Döndürebilir

Hindistan ekonomisi için yeni bir rapor yayımlayan McKinsey, ülkenin 30 yılda güçlü büyüme sağladığını belirterek Covid sonrası durgunluktan nasıl kaçınabileceğini ele aldı.
Covid Krizi Hindistan Ekonomisini Yüksek Büyüme Rotasına Döndürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi, 31 Ağustos’ta açıklayacağı Nisan-Haziran çeyreğine ilişkin verilerle endişeleri artırmaya devam ediyor. Gelen raporlar da bu durumu doğruluyor. Örneğin Nomora, son raporunda “Hindistan ekonomisi Haziran çeyreğinde dip noktayı görecek” ifadeleriyle tahminde bulundu.

McKinsey Global Institute de 26 Ağustos tarihli raporunda, Hindistan’ın gayri safi yurtiçi hasılasının koronavirüs enfeksiyonlarını kontrol altına almak için atılan adımların etkinliğine ve hükümetin ekonomi politikası yanıtlarına bağlı olarak mevcut mali yılda yüzde 3 ile yüzde 9 arasında daralabileceğini bildirdi.

“Hindistan’ın dönüm noktası” başlıklı rapor salgının neden olduğu ekonomik şokun bankacılık sistemini stres altına sokabileceği, bunun da 2021 mali yılında batık kredilerde artışa yol açacağı konusunda uyardı.

McKinsey, Hindistan’ın son 30 yılda güçlü ve tutarlı yüksek büyüme sağlayan 18 gelişmekte olan ekonomiden biri olduğunu belirterek ülkenin Covid sonrası durgunluktan nasıl kaçınabileceğini ele aldı.

Sonuçta Hindistan ekonomisi 1980’den bu yana daralma kaydetmedi ki bazıları ekonominin 1947’den bu yana en düşük büyümesini kaydedeceğini öngörmüştü. McKinsey ise yeni raporunda COVID-19’un tetiklediği ekonomik krizin, ekonomiyi yüksek büyüme rotasına döndüren ve 2030’a kadar 90 milyon işçi için kazançlı işler yaratan reformları teşvik edebileceğini öne sürdü.

Ve bu fırsatı bırakmanın 10 yıllık bir ekonomik durgunluk tehdidi yaratabileceğini ekledi. Önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde uygulanabilecek bir reform gündemine işaret eden raporda bunun Hindistan’ı dünyanın yükselen ekonomileri arasında üstün performansta tutacağını; işçiler, küçük ve orta ölçekli firmalar ile büyük işletmeler için üretkenliği ve geliri artırmayı hedeflediğini kaydetti.

Pandemiden önce bile ekonominin yapısal zorluklarla karşılaştığını belirten rapor, Hindistan GSYİH’sinin 2020 mali yılında yüzde 4,2 büyüdüğünü hatırlattı.
Hindistan 2020 GSYİH Büyüme
Kaynak: World Bank

“Kriz, zorluğu artırıyor. Büyümeyi hızlandıracak acil adımların yokluğunda, Hindistan on yıllık durgun gelir ve yaşam kalitesi riskiyle karşı karşıyadır.” diyen rapor, ülkeyi sürdürülebilir %8-%8,5 ekonomik büyüme oranına geri getirmek ve bunu 2030 yılına kadar sürdürmek için daha güçlü bir sosyal güvenlik ağına sahip esnek bir işgücü piyasası rejimi, yükümlülüklerdeki anormalliklerin giderilmesi, ev sahipliği için vergi indirimleri ve enerji sektörü reformlarını içeren bir dizi reform önerdi. Rapordaki 6 başlık şu şekilde aktarıldı:

  • Hindistan’ın 2030’a kadar en az 90 milyon tarım dışı iş yaratması için hızlı GSYİH büyümesine ihtiyacı var.
  • Üç ‘büyüme hızlandırıcı’ 2,5 trilyon dolarlık ekonomik değeri ve tarım dışı işlerin yüzde 30’unu teşvik edebilir.
  • Sınırdaki fırsatları yakalamak için Hindistan’ın büyük şirket sayısını üçe katlaması gerekiyor.
  • Hedeflenen reformun altı alanı üretkenliği ve rekabet gücünü artırabilir.
  • Finans sektörü reformları, Hindistan’ın 2,4 trilyon dolarlık sermaye gereksinimini karşılamasına yardımcı olabilir.
  • Merkezi hükümet, eyaletler ve iş sektörünün birlikte hareket etmesi gerekecek.

Önerileriyle dikkat çeken McKinsey raporu, hükümetin yoksul hanehalklarına yardım etmek ve ekonomiyi canlandırmak için açıkladığı ekonomik paketin 2021 mali yılındaki bütçe açığı üzerinde etkili olacağını tahmin etti. Daralan GSYİH ve devlet gelirindeki düşüşle birleştiğinde bunun devlet borçlanmasında olası orta vadeli etkilerle birlikte artan bir merkezi mali açığa yol açabileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu