Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup’un 2Ç20’de Net Karı Pandemi Etkisiyle %73 Azaldı

Citigroup’un gelirleri yılın ikinci çeyreğinde artsa da, pandemi nedeniyle olası zararlara ayrılan kredi etkisiyle net karında azalma oldu.
Citigroup’un 2Ç20’de Net Karı Pandemi Etkisiyle %73 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli Citigroup, 2020’nin ikinci çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Salı günü yayımlanan rapora göre 30 Haziran’da biten ikinci çeyrekte şirketin gelirlerinde artış olsa da koronavirüs salgınının yol açtığı zararı telafi etmek için hayata geçirilen hamleler etkisiyle net karında düşüş gerçekleşti.

Citigroup, 2020’nin ilk altı ayında 19 milyar 766 milyon dolar gelir sağladı.

Analistlerin beklentisi 19,2 milyar dolar olurken, açıklanan rakamlar 19,8 milyar doları gösterdi. Bir önceki çeyreğe kıyasla azalan şirket geliri, 2019’un aynı dönemine göre %5 arttı. Söz konusu gelir üzerinden 1.3 milyar dolar ve hisse başına net 0,5 dolar kar sağlandı.

Geçen yılın aynı döneminde hisse başında 1,95 dolar kar ile 4,8 milyar dolar net kar elde edilmişti. Böylelikle net karda yıllık bazda %73’lük bir düşüş gerçekleşmiş oldu.

Söz konusu düşüş koronavirüs salgınının yarattığı olası zararlara karşı ayrılan 5,6 milyar dolarlık kredi etkisiyle gerçekleşti. Citi CEO’su Michael Corbat, kredi maliyetlerinin net geliri aşağı çektiğini söyledi.

Citi Net Kar Düştü, Gelirler Arttı
Kaynak: Citigroup

Yaşanan sağlık krizi nedeniyle küresel tüketici bankacılığı gelirlerinin büyük oranda düştüğünü belirten Corbat, kendilerinin krize güçlü bir şekilde girdiğine dikkat çekti. Yılın ikinci çeyreğinde yasal sermayelerinin arttığını dile getirdi.

Citi CEO’su açıklamasına, “Önemli likidite düzeylerimize katkıda bulunmaya devam ettik ve bilançomuz müşterilerimize hizmet edebilecek kapasiteye sahip. Risk yönetimine keskin bir vurgu yaparak, çeşitli senaryolar için hazırlıklıyız ve benzeri görülmemiş bir durum göz önüne alındığında kurumumuzu ihtiyatlı bir şekilde işletmeye devam edeceğiz.” sözleriyle devam etti.

Citigroup Inc. New York Borsası’nda işlem gören hisseleri %3’e yakın düşüş gösterdi.
Citigroup Inc. Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Investing

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim, Salı günü Wall Street endekslerinin güne düşüşle başlamasına sebep oldu. Citi ile birlikte çeyreklik bilançosunu açıklayan JPMorgan Chase & Co. da %50’yi aşan kar düşüşü yaşadığını bildirdi.

İki büyük dev bankanın koronavirüs etkisiyle karlarında sert düşüş olması ABD hisse senetlerine satış getirdi. Citi hisseleri TSİ 19:30’da %2,49 ekside 50,90 dolardan işlem görüyor.

Şirketin hisseleri pandeminin artış göstermeye başladığı Mart ayının ortasında 33 dolara kadar inmişti. Sonrasında hafif toparlanarak 8 Haziran’da 60 doların üstüne çıktı.

Fakat son haftalarda yönünü yeniden eksiye çevirmiş durumda. Pazartesi günü 52,2’den kapanan hisseler yeni güne 51,34’ten başladı. Açılışın ardından ise 50,62 – 52,07 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu