Yatırım yapmaya başla!

Çin Uyardı: Tayvan Silah Anlaşmasıyla Bağlantılı ABD Firmalarıyla İlişkilerimizi Keseceğiz

Çin,Tayvan silah anlaşmasıyla ilişkili olan ABD firmalarıyla ilişkilerini keseceği konusunda uyardı. Detaylar şöyle;
Çin Uyardı: Tayvan Silah Anlaşmasıyla Bağlantılı ABD Firmalarıyla İlişkilerimizi Keseceğiz

Pekin, Tayvan’a silah satışıyla ilişkili her ABD firmasını Çin’de ticaret yapmayı yasaklamakla tehdit etti. Geçtiğimiz hafta Çin ABD’yi Tayvan’a 2.2 milyar dolarlık silah satışını iptal etmeye çağırmış, Washington’u Çin’in iç meselelerine karışmakla suçlamıştı. Pentagon ise ABD Kongresi’ni halihazırda Doğu Asya devletine büyük bir silah satışının muhtemel olduğu konusunda bilgilendirdi.

İddialara göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Pekin’de verdiği demeçte anlaşmanın gerçekleşmesi halinde satışa dahil olan ABD firmalarıyla iş ilişkilerinin sona erdirileceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang Tayvan Silah Anlaşmasıyla Bağlantılı ABD Firmalarıyla İlişkilerimizi KeseceğizGeng, herhangi bir ABD şirketinin adını vermemesine rağmen, Honeywell ile General Dynamics’in tankların arkasındaki ana isimler ve Raytheon’un da Stinger füzelerinin üreticisi olduğu biliniyor. Jane’s by IHS Markit analisti Jon Grevatt, bugünkü açıklamasında Çin’in tehdidinin Washington tarafından, ABD’nin Tayvan’ın savunma kapasitesine yardımcı olması için yasal bir zorunluluğun olduğu ve bunun bir öncelik olarak kalacağı şeklinde düşünüleceğini dile getirdi.

Ayrıca Grevatt, Çin’in ABD şirketlerine karşı olası yaptırımlar konusunda daha önce de tehditte bulunduğunu ancak hiçbir eylemde bulunmadığını aktardı.

Çin Daha Önce ABD Yaptırım Tehdidi“Bu tür tehditlerde bulunarak, Çin’in ikili ticareti daha da bozmak yerine ABD’den uzlaşmacı bir işaret aradığı algılanıyor.” yorumuyla da dikkat çekti. Tüm bunların yanında, herhangi bir yasağın oto ve havacılık sektörlerindeki gibi askeri olmayan ürünlerin Çin’e satışında yer alan şirketleri muhtemel bir şekilde etkileyebileceğini anlattı.

Haberde Tayvan’ın Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Tsai Ming-yen’in son günlerde New York’u ziyaret ettiği ve ada ülkesinin internet sitesine göre kendisinin pek çok ABD’li milletvekiliyle bir araya geldiği bilgisi de verildi. Tsai ziyareti boyunca ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Tayvan-ABD ilişkileri ve bölgesel güvenlik meseleleri hakkında konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum