Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Haziran’da %3.1 Düşerek Yavaşlama Endişelerini Artırdı

Ulusal İstatistik Bürosu, Çin sanayi şirketleri tarafından kazanılan kârın Haziran’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.1 düştüğünü açıkladı. Detaylar haberimizde;
Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Haziran’da %3.1 Düşerek Yavaşlama Endişelerini Artırdı
Yorum

Ülkenin Ulusal İstatistik Bürosu, Çin sanayi şirketlerinin kârının Haziran’da bir önceki ayın kısa kazancının ardından daraldığını açıkladı. Bu da uzayıp giden ticaret savaşından kaynaklanan üretimdeki yavaşlamanın, ekonomik büyüme üzerinde yük olacağı endişelerini artırdı.

Sonuçta birçok sanayi firmasının iş kararlarını ertelemesi ve üretim yatırımını geri çekmesiyle birlikte ekonomi yavaşlarken, Çin sanayi kârları da 2018’in ikinci yarısından bu yana yumuşuyordu. İkinci çeyrekteki ekonomik büyüme de yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Ulusal İstatistik Bürosu verileri de Haziran ayındaki sanayi kârının bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.1 düşerek 601.9 milyar Çin yuanı (87.5 milyar dolar) seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi.

Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Haziran’da %3.1 DüştüHaziran’daki yüzde 3.1’lik düşüş, mayıs ayındaki yüzde 1.1’lik artışı takip etti. İlk 6 ayda, sanayi şirketleri bir önceki yıla göre yüzde 2.4 gerileyerek 2.98 trilyon Çin yuanı kâr elde etti. İstatistik Bürosu’ndan Zhu Hong verilere eşlik eden bir açıklamada, ilk yarı kârındaki düşüşün otomotiv, petrol işleme ve çelik sektörlerinde kârların düşmesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Endüstriyel kârlılığın bir göstergesi olan üretici fiyat enflasyonu, bir yıl öncesinden Haziran ayında sıfıra düşerek deflasyon endişelerini yeniden gündeme getirdi.

Çin Üretici Fiyat Enflasyonu Deflasyon korku artırdı Bu da akıllara Çinli yetkililerin, daha agresif teşvik tedbirleri alabileceğini getirdi. Cumartesi’ye ait veriler, inşaat malzemesi ve makine endüstrilerinden elde edilen kârın, ilk yarıdaki genel kârdaki düşüşü hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Bunun nedeni ise büyük olasılıkla altyapıya yapılan yüksek harcamalardan kaynaklanıyordu ki bu demiryolları ekipman üreticileri,
madenciler ve metal üreticileri gibi bazı şirketleri desteklemişti.

Örneğin ağır ekipman üretim şirketi Sany, bu ay bir yıl önceye kıyasla ilk yarı kârının yüzde 91.8 ila 106.6 artmasını beklediğini açıklamıştı. Ne var ki ABD tarifelerine karşı diğer ürün sınıflarına göre daha savunmasız olan telekomünikasyon ve elektronik ekipman üreticileri için kazançlar, Ocak-Haziran döneminde yüzde 7.9 düşmüştü.

Diğer taraftan veriler, Çin’in devlete ait sanayi kuruluşlarındaki kârların ilk altı ayda yıllık bazda yüzde 8.7 azaldığını gösterdi. Sanayi firmalarının yükümlülükleri Haziran ayı sonunda yüzde 5.6 artarken, Mayıs ayı sonunda yüzde 5.3 arttı. Özel sektör kârları Ocak-Haziran döneminde yüzde 6.0 artarken, ilk beş aydaki yüzde 6.6 oranından geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu