Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Resmi İmalat PMI Verisi Aralık’ta Genişledi

Çin’in resmi imalat PMI verisi Aralık ayında beklentilerin üzerinde gerçekleştiği açıklandı. Detaylar aşağıda;
Çin’in Resmi İmalat PMI Verisi Aralık’ta Genişledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine ülkenin resmi PMI‘sı (İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Aralık ayında hafifçe beklentilerin üzerine çıkarak 50.2 seviyesinde gerçekleşti. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, resmi Aralık ayı imalat PMI endeksinin 50.1 seviyesinde olmasını bekliyorlardı.

Yapılan açıklamada imalat PMI verisinin Kasım ayında 50.2 seviyesinde olduğu söylendi. 50’nin üzerindeki PMI okumaları genişlemeyi, bu seviyenin altındakilerse daralmayı temsil ettiğinden imalat PMI verisinin genişlediği görüldü.

Ulusal İstatistik Bürosu, yayınladığı raporda Aralık ayında üretimin hızlandığını talebin de arttığını kaydetti. Büro; yiyecek, içecek, giyim, ilaç ve otomobil sektörlerinin, imalat faaliyetlerinde güçlü bir büyüme kaydeden sektörlerden bazıları olduğunu bildirdi.

Reuters kayıtlarına göre, yeni ihracat siparişleri Aralık ayında Mayıs 2018’den bu yana ilk kez arttı.

Çin Resmi İmalat PMI Aralık Aralık, resmi imalat PMI verisi için ikinci düz genişleme ayı olmasına rağmen Nomura ekonomistleri, trendin yavaşlayan emlak sektörü ve kötüleşen mali durumdan kaynaklanan dalgalanmalar nedeniyle sürdürülebilir olmayabileceğini öngördü.

Ekonomistler, bugünkü verilerin üzerine yayınladıkları notta şu ifadeleri kullandı: “Pekin’in 50 üzerindeki iki ardışık imalat PMI okumasına aşırı tepki vereceğini düşünmüyoruz. Çünkü ülkenin, bazı temel verilerin görünür bir iyileşmeye işaret ettiği bu ilkbahardan ders aldığına inanıyoruz. Pekin’in önümüzdeki çeyreklerde sınırlı politika alanı olmasına rağmen daha kolaylaştırıcı önlemler almasını bekliyoruz.”

Çin’in üretim faaliyetleri, Kasım’daki genişleme öncesinde Ekim ayında ise altıncı ay için daralmıştı. Ekim ayının resmi PMI verisi 49.3 seviyesinde gerçekleşirken altıncı aylık daralma endişeleri artırmıştı.

Resmi PMI anketi tipik olarak büyük işletmelerin ve devlete ait işletmelerin büyük bir bölümünü yoklamaktadır. Küçük ve orta ölçekli firmaların daha büyük bir karışımını içeren Markit/Caixin tarafından yapılan özel imalat PMI anketinin sonuçları ise Perşembe günü açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu