Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Mayıs Ayı Ticaret Fazlası 41,65 Milyar Dolar ile Beklenti Üstü

Çin, Mayıs ayı ticaret fazlasının 41,65 milyar dolar ile beklenenden fazla olduğunu açıkladı.
Çin’in Mayıs Ayı Ticaret Fazlası 41,65 Milyar Dolar ile Beklenti Üstü
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, genel ticaret fazlasının geçen ay 41,65 milyar dolar olduğunu açıkladı. Washington ile Pekin arasındaki ticaret baskısının sürdüğü için verinin beklenenden fazla olduğunu belirtti. Reuters anketine göre; Çin’in Mayıs ayında ticaret fazlasının 20,5 milyar dolar olması bekleniyordu.

Büyük ticaret fazlası, ülkenin dolar cinsinden ihracatının şaşırtıcı şekilde artarken ithalatın beklenenden kötü olmasına başlandı.

Çin Büyük Ticaret FazlasıÇin Gümrük Genel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, Mayıs ayında ihracatın yıllık bazda yüzde 1,1 oranında arttığı, ithalatın ise aynı dönemde yüzde 8,5 düştüğü belirtildi. Reuters anketinde yer alan ekonomistler, Mayıs ayında yıllık bazda hem ithalat hem de ihracatın yüzde 3,8 düşmesini bekliyordu.

Nisan ayında, Çin’in toplam ticaret fazlasıı 13,8 milyar dolardı ve öngörülen 35 milyar doların çok altındaydı. Bu, kısmen ithalatta yüzde 4’lük beklenmedik bir artış ve ihracatta yüzde 2,7’lik bir sürpriz bir düşüşten kaynaklanmıştı.

Çin’in ABD ile olan ticaret fazlası, Nisan’da 21,07 milyar dolarken, Mayıs’ta 26,89 milyar dolara yükseldi.

Çin'in ABD ile Ticaret Fazlası 26,89 Milyar Dolarİki ülke arasındaki büyük ticaret dengesizliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den Amerikan ithalatına uygulanan yüksek tarifeler uygulamasında belirtilen hedeflerden biri oldu. Ancak ABD ile Çin arasındaki üst düzey müzakereler, Trump’ın geçen ay 200 milyar dolarlık Çin malına yaptığı tarifeleri artırmasının ardından Pekin’in görüşmelerde anlaşmayı bozduğunu söyledi.

Trump daha fazla gümrük vergisi gelebileceğini söylerken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yapacağı toplantıya odaklanıldı. Eğer toplantı iyi sonuç vermezse Trump, Çin’e yönelik tarifelerin artırmaktan mutlu olacağını söyledi. Trump bu ay Xi ile buluşacak.

Pek çok analist Çin ile devam eden ticaret savaşı nedeniyle büyük bir ekonomik etki görülmesini ve verilerde yavaşlama bekliyor.

Büyük Ekonomik Etki BekleniyorUluslararası Para Fonu ve Morgan Stanley gibi büyük bankalar yakın zamanda Çin’in ticari kaygılarını dile getirerek büyüme tahminlerini düşürdüler. Ancak Citi’de pazar analizi başkanı olan Johanna Chua, ABD’de beklenen istihdam yaratımından daha zayıf olduğunu gösteren en yeni istihdam verileri, iki ülkeyi kabaca eşit temele soktuğunu söylüyor.

Chua, Çin’in ABD’deki iş verilerinin, Amerikan ekonomisinin ticaret gerilimlerinde yükselişe başladığının ilk işareti olabileceğini açıkladıktan sonra yorumda bulundu. Chua, “Şimdilik her iki tarafın da ekonomik açıdan bir anlaşma yaparak kazanacağı çok şey var. Ama bence siyasi açıdan gittikçe zorlaşıyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu