Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kasım Ayı Döviz Rezervleri Beklenenden Fazla Düştü

Açıklanan verilere göre Çin’in döviz rezervleri, ticaret savaşı devam ederken Kasım’da 9 milyar dolar gerileyerek 3.096 trilyon dolara düştü.
Çin’in Kasım Ayı Döviz Rezervleri Beklenenden Fazla Düştü
Yorum

Merkez bankası verilerine göre Çin’in döviz rezervleri, ticaret savaşı devam ederken Kasım’da 9 milyar dolar gerileyerek 3.096 trilyon dolara düştü. Reuters tarafından anket yapılan analistler, dünyanın en büyüğü olan Çin’in rezervlerini Kasım’da 4 milyar dolar düşerek 3.101 trilyon dolara düşeceğini öngörmüştü.

Yavaşlayan Çin ekonomisine ve ABD-Çin savaşındaki artışa rağmen Çin’in rezervleri, 2018 sonlarından bu yana kademeli olarak artıyordu ki bu durum, sıkı sermaye kontrolleri ile ülkenin hisse senetlerine ve tahvillerine çekilen yabancı yatırımcıların artan girişleri ile desteklenmişti.

Son aylarda rezerv seviyelerindeki mütevazı değişiklikler, büyük ölçüde küresel döviz kurlarındaki dalgalanmalara ve Çin’in yabancı tahviller gibi sahip olduğu varlıkların değerine bağlanmıştı.

Çin Döviz Rezervleri Düşüş NedenleriÇin yuanı da büyük ölçüde Pekin ile Washington arasında 17 ay süren ticaret savaşındaki iniş çıkışlara bağlı olarak yönlendirildi. Anlaşmazlığın artmasıyla bu yaz keskin bir şekilde düştükten sonra yuan Kasım ayına kadar süren ticaret anlaşması umutlarıyla üç ay boyunca yükseldi. Çin mallarındaki yeni ABD tarifeleri 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek şekilde ayarlandı.

Yuan Kasım ayında dolar karşısında yüzde 0.12 oranında değer kazansa da bugüne kadar yıl için yaklaşık yüzde 2.3 daha zayıf kaldı.

Yuan Kasım Arttı Yıl Boyunca Zayıf Kaldı Bu arada dolar, Kasım ayında diğer büyük ana para birimlerine karşı yüzde 1 civarında yükseliş kaydetti. Ülkenin altın rezervinin değeri, Kasım sonunda Ekim ayının sonundaki 94.65 milyar dolar seviyesinden 91.47 milyar dolara düştü.

Çin, Kasım ayının sonundaki altın rezervi 62.64 milyon ons olarak Ekim sonundaki rakamdan değişiklik göstermedi. Sonuçta Çin’in ekonomik büyümesi, üçüncü çeyrekte yüzde 6’ya gerileyerek yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesine ulaştı ve pek çok ekonomist rakamın 2020’de yüzde 5’leri göreceğini tahmin ediyor. Yine de sermaye çıkışlarının 2015-2016’daki son ekonomik gerileme ile karşılaştırıldığında mütevazı olduğuna dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu