Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Hizmet Sektörü Aralık’ta 6 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Çin hizmet sektörünün Haziran 2018'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşması dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Çin’in Hizmet Sektörü Aralık’ta 6 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de Caixin Markit hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında bir önceki ayın 53.8 seviyesinden 53.9’a yükselerek altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Genişlemeyi daralmadan ayıran 50.0 noktasından kayda değer derecede yüksek olan Çin hizmet sektörü PMI verilerinin, artan dış talep ve ticari güveni gösterdiği söylendi.

Ülkenin ekonomik sağlığını belli eden aylık göstergelerden biri olan Çin hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi, beklentilerin üzerinde gelmesiyle piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Zira geçtiğimiz gün yayınlanan Caixin anketinin sonuçları, Çin’in imalat sektörünün beklenenden daha kötü bir dönem geçirdiğini göstermişti.

Sonuçta hizmet sağlayıcıların yeni ihracat siparişlerindeki artış Aralık ayında altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin Hizmet Sektörü 6 Ayın YükseğindeAncak ankete göre yeni işlerdeki büyüme, hizmetlerin iç talebinin zayıfladığına işaret etti. Caixin Insight Group iştiraki CEBM Group’un makroekonomik analiz direktörü Zhong Zhengsheng; verilerin Çin’in ekonomik büyümesi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafiflettiğini aktardı. Zhengsheng yeni ihracat siparişlerinde hafif bir iyileşmeye rağmen hem hizmetler hem de imalat için iç talebin zayıfladığı konusunda uyarı yaptı.

Zhengsheng ayrıca kompozit seviyede iş yaratmanın geçen ay daha da daraldığını ve istihdamı istikrara kavuşturma hususunda zorlukların arttığını bildirdi.

Zhengsheng Çin Ekonomik Verileri Yorum Bu noktada Çin hükümetinin yavaşlayan iç büyüme ve ABD ile sürdürülen ticaret savaşı arasında iş piyasasını dengelemek için adımlar attığı, örneğin yerel makamlara bu yıl sıfır ya da az sayıda işçi çıkartan işverenlere nakit teşviki dağıtmaları için emir verdiği vurgulandı.

Çünkü Pekin, yaygın işsizliğin sosyal dengesizliği doğuracağını biliyor ve açıkça böyle bir durumdan kaçınmak istiyordu. İlgili haberde emlak, finans, pazarlama, ulaşım ve perakende sektörünü içeren hizmet sektörünün Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının yarısından fazlasını oluşturduğu da belirtildi.

Üçüncül sektör olarak da bilinen hizmet sektörünün imalattan daha işgücü yoğunluklu olduğu ve politika yapıcıların iş yaratma konusunda ona güvendikleri aktarıldı. Nitekim açıklanan hükümet verilerine göre istihdam edilen kişilerin yüzde 40’ından fazlası hizmet sektöründe çalışmıştı. Hizmet sektöründeki maaş bordrosundaki büyüme Aralık ayında üç ayın en düşük seviyesini görerek sektörün iş yaratma kapasitesindeki zayıflığa işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu