Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Mallarında Artan Gümrük Vergisi ABD Büyümesine Zarar Verebilir

Çin malları üzerinde artan gümrük vergisinin, son aylarda yavaşlama işareti sergileyen ABD büyümesine zarar verebileceği söylendi.
Çin Mallarında Artan Gümrük Vergisi ABD Büyümesine Zarar Verebilir
Yorum

Ticaret anlaşmasına sayılı günler kaldığı söylenirken, Trump’ın sürpriz bir şekilde 200 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki gümrük vergisini yüzde 25’e yükseltmesi ile savaş yeniden başladı. Çin’in de aynı şekilde karşılık vermesiyle ticaret savaşı yeniden alevlendi. Wall Street ise savaşın daha da kötüleşebileceği söylüyor.

Nomura, Amerikan sınırlarına giren tüm Çin malları için tarifelerin artırılmasının ABD ekonomik büyümesine zarar vereceğini söyledi.

Tarifeler ABD Ekonomisine ZararlıJapon finans firması olan Nomura’ya göre; Çin mallarında artan gümrük vergileri, son aylarda yavaşlama işaretleri sergileyen ABD ekonomik büyümesine zarar verecek. Başkan Donald Trump, birkaç kez ABD’nin Çin’in ödediği güçlü Amerikan ekonomisine katkıda bulunan tarifelerle milyarlarca dolar topladığını iddia etmişti.

Ekonomi uzmanları, tarifelerin nasıl yürüdüğünü aslında söylemediğini belirtirken, Nomura’nın ABD baş ekonomisti olan Lewis Alexander, ticari mücadelenin net etkisinin Amerika için olumsuz olacağını söyledi. ABD şu anda Çin’den kalan ithalata yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki mala yüzde 25 oranında gümrük vergisi getirmekle tehdit ediyor.

Alexander, ABD tarafından toplanan tarifelerin Çin yerine Amerikan firmaları ve tüketicilerce ödendiğine dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Amerikan Tüketicisi Bedel ÖdeyecekSingapur’da gerçekleşen Nomura Yatırım Forumu Asya’da konuşan Alexander, bunların ABD’nin ekonomik büyümesini olumsuz yönde etkilemesinin muhtemel olduğunu dile getirdi. Hükümetler, malları getiren şirketlerden ithalat vergileri alıyor, bu nedenle Trump’ın Çin malları üzerindeki tarifeleri genellikle Amerikalı ithalatçılar tarafından karşılanıyor. Citigroup ise tüketicilerin bedel ödeyeceğini söylemişti.

Bununla birlikte bu tarifelerin maliyeti, Çin’deki orijinal üreticiden bir ABD mağazasındaki bir tüketiciye geçebilir. Mevcut ticaret savaşının kesin maliyet dağılımı belirsizliğini koruyor. Ancak New York Federal Rezerv Bankası tarafından yayımlanan araştırmalar, Çin’deki ABD tarifelerinin tipik Amerikan hanehalkına yıllık 831 dolar maliyet getirdiğini tahmin ediyor.

Alexander, dünyanın en büyük iki ekonomisinin tarife mücadelesinin ABD ekonomisinin açıkça yavaşladığı zamanda gerçekleştiğini söyledi.

Tarifeler ABD Ekonomisi Zayıflarken GeldiABD ekonomik büyümesi ve FED tarafından alınan kararları etkileyecek en büyük şeyin, önümüzdeki aylarda ticari gelişmelerin iş güvenine ve yatırımlarını etkileri olduğunu belirtiyor. Yine de Alexander’a göre; ABD ekonomisine yapılan potansiyel atışlar, FED’in indirdiği bir oranı doğrulamıyor.

Alexander, ABD’nin tüm Çin mallarına yüzde 25’lik tarifeler koymaya devam etmesi durumunda, Amerika’daki çekirdek enflasyonun önümüzdeki 12 ay içinde 0,5 puan artacağını düşünüyor. Merkez bankaları küresel olarak ekonomik aktiviteyi teşvik etmek ve enflasyonu durdurmak için genel olarak faiz oranlarını düşürür. Enflasyon yükselirken oranları düşürmek, ekonomiyi aşırı acı riski altında bırakıyor ve bu durum genellikle acı verici bir düşüşe de öncülük ediyor.

Uzmanlar ise FED’in faiz indirimine gitmesi konusunda sabırlı kalmaya devam etmekte haklı olduğu yorumunda bulunuyor.

FED Kararında HaklıFED, faiz oranlarını sabit tutma konusunda sabırlı olduğunu dile getirdi. Harvard Kennedy Okulu’nda bir profesör olan Carmen Reinhart, ABD Merkez Bankası’nın faiz hareketleri yapmak için sabırlı kalmakta haklı olduğunu belirtiyor.

Reinhart forumda verdiği demeçte, “ABD’deki işsizlik oranının 60’lardan bu yana en düşük olduğu görüşünü kaybedemeyiz, ekonomi hala tam istihdama yakın çalışıyor. FED’in bekle ve gör tutumu gerçekten doğrulandı,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu