Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Yapılan Giyim İthalatının %92’si 1 Eylül Tarifelerinden Darbe Yiyecek!

Amerikan sanayi ticaret grubu AAFA, Çin giyim ithalatının yüzde 92’sinin 1 Eylül’de başlayacak tarifelerden etkileneceğini söyledi.
Çin’den Yapılan Giyim İthalatının %92’si 1 Eylül Tarifelerinden Darbe Yiyecek!
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Giyim ve Ayakkabı Birliği’nden (American Apparel and Footwear Association) gelen yeni verilere göre Çin giyim ithalatının yüzde 91.6’sı, 1 Eylül’de başlayacak yüzde 15’lik tarifelerden etkilenecek.

Grup ayrıca ev tekstillerinin yüzde 68.4’ünün ve ayakkabının yüzde 52.5’inin de 1 Eylül’de başlayacak tarifeleri hissedeceğini söyledi. Bu kategorilerdeki kalan ithalatın da 15 Aralık itibariyle yüzde 15 tarifelere tabi tutulacağı eklendi.

Amerikan sanayi ticaret grubunun yorumu, Trump’ın bu ayın başlarında yaptığı bazı Çin tarifelerinin 15 Aralık’a kadar erteleneceği yönündeki açıklamasını getirdi.

Trump Bazı Tarife Aralık Kadar ErtelediNitekim Donald Trump, söz konusu ertelemeyi Noel’i kurtarmak amacıyla yapmıştı. American Eagle, Abercrombie ve Macy’s’in de dahil olduğu perakende ve mağaza şirketlerinin hisseleri haberlerin ardından yükselmişti ki yatırımcılar duyurunun, şirketlerin ürünlerinin yıl sonuna kadar vergilendirilmeyeceği anlamına geldiğini umut etmişti. Ancak sanayi ticaret grubu, Çin giyim ithalatının yaklaşık yüzde 92’sinin 1 Eylül’de başlayacak tarifelerden etkileneceğini bildirdi.

AAFA yöneticisi Stephen Lamar, diğer ülkelerdeki kapasite kısıtlamaları, yeni ilişkiler kurma ihtiyacı gibi faktörlere işaret ederek bu miktardaki ürünü taşımanın son derece zor olacağını savundu.

Çin ABD Giyim İhracat Tarife Etkilenecek Zaten Best Buy, Macy’s ve Home Depot gibi birçok perakendeci, daha önce tarifelerin etkisini azaltmak için stratejiler uyguladıklarını duyurmuşlardı. Söz konusu stratejiler arasında öne çıkanı ise fabrikaları, tedarikçileri ve satıcıları Çin’den çıkarmak olmuştu. Perakende araştırma şirketi Customer Growth Partners’ın kurucusu Craig Johnson, çoğu şirketin 1 Eylül tarifelerinden etkilenecek ürün sayısını azaltmak için birçok araç kullandığı belirtildi.

Örneğin yüzde 70’ten daha az ipek olan tişörtler 1 Eylül tarifelerinden etkilenecekti ve bunu bilen şirketler fabrikalardan ipek tişörtleri çıkarmalarını isteyebilirdi.

Amerikalı Şirketler 1 Eylül Tarife Karşı Ne Yapacak İlaveten normalde tatil ürünlerinin Eylül ya da Ekim ayından önce gelmediğini ancak şirketlerin buna önceden hazırlık yaparak erken sipariş verdiklerini vurguladı. Ağustos ayında siparişlerini teslim alan şirketler olduğunun da üzerini çizdi. KPMG’den Andy Siciliano, giyim ve ayakkabı şirketlerinin tarifelerle ilgilenmeye özellikle alışkın olduklarını söyleyerek endüstrinin Trump seçilmeden önce de vergilendirildiğini aktardı.

Yine de Trump’ın ticaret savaşını başlatmasından bu yana ilk kez, Amerikan hanehalkının fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalacağı öngörüldü.

Hatta Eylül ve Aralık’taki yüzde 15’lik tarifelerin, Amerikalıları ayakkabı ve botlar için yılda 4 milyar dolar daha fazla ödemeye zorlayacağı da iddia edildi. Trump ise dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, FED’in indirim yapması halinde, uzun bir zaman içindeki en büyük borsa artışlarından birine sahip olacaklarını öne sürerek tarifeleri savundu. Kötü yönetilen ve zayıf şirketlerin, kendi yönetimlerini suçlamak yerine akıllıca bu küçük tarifeleri suçladıklarını belirten Trump, firmaların bahaneler yarattığına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu