Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Ekonomik Performansı Aralık’ta 8 Aydır İlk Kez İyileşti

Çin’in ekonomik performansının Aralık ayında sekiz aydır ilk kez iyileşme gösterdiği belirtildi.
Çin’in Ekonomik Performansı Aralık’ta 8 Aydır İlk Kez İyileşti
Yorum

Bloomberg tarafından derlenen geçerli, erken göstergeler; Çin’in ekonomik performansının Aralık’ta sekiz aydır ilk kez iyileşme gösterdiğini bildirdi. İç talebin istikrar kazanmasıyla dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki üretimin hızlandığı ve piyasa duyarlılığının ABD ile yakın zamandaki ticaret anlaşması beklentileriyle toparlandığı vurgulandı.

Okuma, faaliyetin Kasım’da küresel talep toparlanması üzerine düzelmesiyle Çin ekonomisinin döngüsel bir dipte ya da ona yakın olduğu konusundaki son işaret oldu.

Politika yapıcılar çıktının daha uzun vadeli bir yavaşlama eğiliminde olduğunu kabul ederken, tüketimi, işgücü hareketliliğini ve özel sektörü desteklemek için çeşitli tedbirler almıştı. Bu da bazı ekonomistlerin şu anda yüzde 6’nın altında seyreden büyüme için 2020 tahminlerini yükseltmelerine yol açtı.

Cuma günü açıklanan verilerle Çin sanayi şirketlerinin kârının Kasım’da yükselmesi de 2020 iyimserliğini artırdı.

Çin Sanayi Şirket Kar Yükseldi Sonuçta sanayi işletmelerinde birleşik kârlar Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 5.4 oranında arttı. Bu da Ekim ayındaki yüzde 9.9 oranındaki düşüşten keskin bir toparlanma olduğunun üzerini çizdi.

Sanayi kârlılığındaki artış, fabrika kapısı deflasyonunun hafiflemesi ve iç talepteki iyileşmeye bağlandı. Ekonomist Qian Wan, okumanın önümüzdeki yıl için daha parlak bir başlangıç sinyali verdiğini savundu. Ayriyeten bu gücün önümüzdeki aylarda artmasını beklediklerini ancak uzun vadede iyileşme sürdürülebilirliğinin hala soru işareti olduğunu ekledi.

Ulusal İstatistik Bürosu da Cuma günü aşağı yönlü ekonomik baskının devam ettiğini ve oynaklık ile belirsizliğin devam ettiği konusunda uyardı.

Nomura ekonomistleri Jian Wang ve Ting Lu da endüstriyel kâr büyümesindeki artışın, güçlü büyüme rüzgarları ve gelecekteki ABD-Çin ticaret ilişkilerini çevreleyen yüksek derecede belirsizlik nedeniyle kısa ömürlü olabileceğini belirtti.

Yine de iyimserliğin daha çok öne çıktığı görüldü. Ticaret anlaşmasının yanı sıra açıklanan veriler de görünümü artırırken Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 6’lık büyüme hedefine ulaşacağına dair umutlar da çoğaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu