Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CIBC Tahmini: 2020’de ABD Yüzde 5, Kanada Yüzde 6,2 Daralacak

Yayımlanan yeni bir rapor, ABD ve Kanada ekonomileri için 2020-2021 tahminleriyle dikkat çekti. Toparlanma endişeleri gözden kaçmazken, raporun detayları aşağıda ele alınıyor;
CIBC Tahmini: 2020’de ABD Yüzde 5, Kanada Yüzde 6,2 Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında giderek yayılan salgın ekonomileri küçültmeye ve görünüm raporlarını değiştirmeye devam ediyor. Bu noktada bir diğer görünüm raporu da CIBC’den geldi.

Kanada ve ABD ekonomilerini ele alan kurum, ekonomiler yeniden açılmaya başlarken toparlanmanın rahat ve sorunsuz olmayacağını dile getirdi.

Yine de her iki ülkenin 2021’deki GSYİH artışı için yüzde 7’nin üzerinde rakamlar verdi. Kanada ve ABD’nin önündeki zorlukları özetleyen CIBC, Kanada GSYİH’sinin 2020’de yüzde 6,2 oranında düşeceğini ancak 2021’de yüzde 7,6 oranında artacağını belirtirken ABD için bu rakamlar sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 7,6 olarak geldi.

Kanada işsizlik oranının 2020-2021’de sırasıyla yüzde 9,9 ve yüzde 8,4 olacağını belirten rapor, ABD işsizliğinin yüzde 8,9 ve yüzde 7 olacağını öngördü.
CIBC Kanada 2020-2021 Tahmin
Kaynak: CIBC

Hem ABD hem Kanada’da işsizlik oranının 2021’de tam istihdamdan yaklaşık yüzde 3 daha yüksek olduğu görülürken bunun tipik bir durgunluk seviyesine benzediği söylendi.

Sağlık uzmanları tarafından yönlendirilen bir aşının 2021 sonlarından önce yaygın olarak dağıtılacağını varsaymayan CIBC, o zamana kadar kalabalıkları sınırlama ihtiyacının bazı işletmeleri kapatacağını ve diğerlerini düşük kapasitede çalışmaya zorlayacağını aktardı.

Denizaşırı haberlerin şimdiye kadar çok iyi olduğunu çünkü rahatlatıcı sağlık kısıtlamalarının büyük alevleri tetiklemediği söylendi. Avrupa’nın kemer sıkmadan uzaklaştığı ve her ülkenin mali olarak kendini savunurken ekonomik faaliyetin hiç toparlanmadığı bildirildi.

Ayrıca ikinci dalga potansiyeli ve birçok çeyrek boyunca sürecek bir kazanç iyileşmesi göz önüne alındığında hisse senedi piyasalarının duraklamaya veya kısmi geri çekilmeye açık olduğu söylendi.
CIBC ABD 2020-2021 Tahmin
Kaynak: CIBC

Bunun yanında Kanada’da nispeten yüksek seviyelerdeki hanehalkı borcu gibi iyileşmeye meydan okuyacak önceden var olan koşullara da dikkat çekildi. Göçün, tüketici harcamalarına ve konut piyasasına yakıt sağladığı fakat pandemi başladığından beri önemli ölçüde azaldığı dile getirildi.

Sonuç olarak, Kanada GSYİH büyümesinin 2021’de hala aksak olacağı belirtildi. İlk çeyrekte 2009’dan bu yana en kötü daralmasını kaydeden Kanada’nın küresel enerji ve üretilen mal talebindeki azalmadan, özellikle ABD toparlanmasının 2021 sonuna kadar sürecek olmasından etkileneceği ifade edildi. ,

“Enerji dışı ihracata ve ticari yatırımlara doğru uzun süredir beklenen rotasyon, gelecek yıl Kanada ekonomisini kurtaran şey olmayacak.” denilen raporda, getiri eğrileri ve döviz kurlarıyla ilgili tahminlere de yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu