Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

China Beige Book Raporu Gelirlerin Önceki Çeyreğe Göre Yükseldiğini Gösterdi

Araştırma şirketi China Beige Book tarafından yayımlanan son raporda, gelir ve karlarının bir önceki çeyreğe göre ülke genelinde arttığı belirtildi.
China Beige Book Raporu Gelirlerin Önceki Çeyreğe Göre Yükseldiğini Gösterdi
Yorum

Çin’de ekonomik yavaşlama ve şirketlerin borçlarını geciktirmesi sorunları hakimiyetini korurken, China Beige Book isimli araştırma şirketinden gelen son rapor, ülkeye ilişkin olumlu gelişmelere işaret etti. Rapor; gelir ve karların, yatırım ve işe alımların hem önceki çeyreğe hem de bir önceki yılın aynı dönemine göre ülke gelinde arttığını gösterdi.

Araştırma şirketi, artan krediler nedeniyle Pekin’in borca olan güveni azaltma çabalarına karşı koyan net bir ilk çeyrek iyileşmesi buldu.

Rapor İlk Çeyrek İyileşmesine İşaret EttiŞirketin CEO’su Leland Miller, “İnsanların Pekin’in bir karar verdiğini anladığını sanmıyorum. Onlar finansal sistemde risk algısını değişmesini terse çevireceklerdi. Bu risklerin düşürülmesi 2018 etti ve 2019’da da devam etmesi komik,” ifadelerini kullandı.

Şirket, 3300’den fazla Çinli işletmenin yaptığı ankete ithafta bulunarak ekonominin üç aylık bir incelemesini yayımladı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyüme, geçen yıl Pekin’in borçlara olan bağımlılığı azaltma çabalarının ve ABD’yle olan ticaret gerilimlerinin baskısı ile yavaşladı. Yılın ikinci yarısında Pekin, vergi indirimi ve finansman giderlerinin açıklanmasıyla canlanmaya başladı.

Çin hükümeti defalarca büyük devlet bankalarına daha küçük ve özel sektöre borç veren işletmelere borç vermelerini söyledi.

Çin Hükümeti Küçük Şirketlere Borç Verin DediBu şirketler, ekonomik büyümenin ve istihdamın büyük kısmına katkıda bulunur, ancak geleneksel olarak daha büyük, devlete ait şirketlerden kredi almakta zorlanırlardı. Bu da çoğu kişinin gölge bankacılığına dönmesine neden oldu. Durumu hafifletmek için Çin Halk Bankası Aralık ayında bile, Hedefli Orta Vadeli Borç Verme Tesisi adı verilen küçük işletmelere borç vermenin özel bir aracını ilan etti.

Tüm bu çabalar, finansman paylarını açtı. China Beige Book, özel şirketler tarafından ilk çeyrekte borçlanma oranının devlet kuruluşlarına göre daha yüksek olduğunu tespit etti. Ankette, kurumsal borçlanma raporlarının 2013 yılının ortasından bu yana en yüksek noktaya ulaştığı bilgisi de alındı.

Anketten, gölge bankacılığı kredileri oranının ikinci çeyrek döneminden bu yana en yüksek düzeye çıktığı öğrenildi.

Çin Gölge Bankacılığı Kredi Oranları2016’nın ikinci çeyreğinde teşvik edici bir dönem yaşanırken, borçlanmanın maliyeti arttı. Raporda, her bir sektörün ve Çin’in bölgelerinin bir önceki çeyreğe göre ilk çeyrekte kredi maliyetlerinin yükseldiği belirtildi. Ortalama banka kredisi oranı 101 baz puan ile yüzde 6,9, ortalama banka dışı oran 426 baz puan ile yüzde 11,42 oldu.

Miller, “Bunun devam etmesini istiyorlarsa, oranları sübvanse etmek zorunda kalacaklar,” dedi. Ama bunun ilk çeyrekte bir toparlanma sağlayabildiğini, 2019’un geri kalanının net bir ralli olacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Çin’in büyüme endişelerinde kısa vadeli bir azalma, küresel yatırımcılar için güzel bir olay olarak yorumlandı.

Çin Büyüme Endişeleri Kısa Vadeli AzaldıŞanghay Bileşik endeksi, geçen yıl dünyada en kötü performans gösteren hisse senedi endekslerinden birisiydi; ama yüzde 20’dan fazla yukarı hareket etmesi 2019 için mümkün görünüyor.

Asya’daki alternatif yatırım grubu PAG’ın ortağı David Wong, “Çin’de büyümeyi gerçekten düzenleyen şey, en azından şu anda likidiye mevcudiyetidir. Likidite mevcudiyeti devlete yönelik bir şeydir,” dedi. Wong’a göre borç korkuları ortadan kalkabilir.

Kaldıraç perspektifinden bakıldığında Wong, Çin hükümetinin ve ülkedeki şirketlerin dolar cinsinden borçlarının, 1990’ların sonunda Asya Mali Krizi sırasında çoğu Güneydoğu Asya ülkelerinin seviyelerine kıyasla eksi olduğunu söyledi. Çin’de fazla kaldıraçlı bir durum olmadığını düşünen Wong; öngörülebilir gelecekte büyümenin bu çevrimini, kaldıraç oranının kapalı bir sermaye hesabı sisteminde bile sürdürülemeyeceği bir noktaya kadar devam edebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu