Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

St. Louis/Bullard Fed Başkanlık Görevini Üstlenmeye Oldukça İstekli Olduğunu Açıkladı

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, kendisine bir şans verilmesi halinde Fed Başkanlık görevini yürütmeyi çok istediğini belirtti.
St. Louis/Bullard Fed Başkanlık Görevini Üstlenmeye Oldukça İstekli Olduğunu Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

St. Louis Fed’in 12. başkanı olan James Bullard, bankanın faiz indirimine yönelik yorumlarıyla sıkça gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda yılın ikinci yarısında ekonomide bir yavaşlama öngören Bullard, Fed’den 50 baz puanlık faiz indirimini “aşırı” bulduğunu bildirmişti.

Piyasanın beklentisi ekonomist ve yetkili yorumlarından etkilenirken, Bullard Fed’den 25 baz puanlık bir indirim istediğini açıkça dile getirmişti. Bununla birlikte bankadan beklenen faiz indirim oranı 25 baz puan olarak fiyatlandı. Bullard’a göre para politikasındaki gevşeme çabaları öncekilere kıyasla biraz daha güçlü olabilir.

Fed’e dair yorumları son derece önemsenen Bullard, kendisine bir şans tanınırsa Fed Başkanlık koltuğuna oturmayı istiyor.

Bullard Fed Başkanlık Koltuğuna Oturmayı İstiyorCuma günü yaptığı bir konuşmadan sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Bullard, Fed Başkanlık görevine oldukça istekli olduğunu, bunun kendisine onur vereceğini ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump, Fed Başkanı Jerome Powell’a ilişkin eleştirilerini sıkça gündeme getirirken, bir dönem onu görevden alması söz konusuydu.

Hemen her fırsatta Powell’dan memnuniyetsizliğini dile getiren Trump, onu 2018 yılında faiz artırımına giderek ekonomiyi yavaşlatmakla suçluyordu. Trump’ın Powell’ı görevden alabileceği düşünceleri konuşulurken, Fed’in eski başkanlarından Robert Heller bu durumun gerçekleşmesinin piyasalarda karışıklığa sebep olabileceğini belirtmişti. Ayrıca Powell, görev süresinin dolduğu 2022 yılına kadar hizmet vermek istediğini söyledi.

Bullard’a Trump yönetimi tarafından “Fed guvernörlüğü” görevini yürütme teklifi sunulmuş, fakat Bullard bunu geri çevirerek St. Louis Başkanlığına devam etmişti.

Bullard'a Trump Yönetimi Tarafından Fed Guvernörlüğü Teklifi SunulmuştuBölgesel bir Fed Başkanı olan Bullard, Fed guvernörü değil. Bununla birlikte Fed’in politikalarını belirleyen ve büyük öneme sahip FOMC’nin bir üyesi. Ayrıca kendisinin bu yıl orada oy kullanma hakkı bulunuyor. Diğer bir taraftan Trump’ın tekrar başkanlığa geçmesi durumunda Powell’ı görevden alma hakkına sahip olacağı biliniyor.

Washington’da 7 guvernörü olup ülkenin farklı yerlerindeki branşlarda hizmet veren 12 adet bölgesel başkana sahip olan Fed’de başkan ile guvernörler para politikasında eşit oy hakkına sahip oluyor. Fakat başkana bazı konularda özel yetkiler tanınıyor.

Faiz oranlarında belirleyici olan FOMC tanzimi, faiz toplantılarının ardından kamuoyuna gerekli bilgileri doğrudan iletme ile Kongre konuşması yapmak gibi yetkiler yalnızca Fed başkanına tanınıyor. Başkanlık görevine geçmek isteyen Bullard’ın  yorum ve öngörüleri dikkate alınmakla birlikte, kendisi 25 baz puanlık indirimin fiyatlanmasında önemli rol oynadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu