Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Sanayi Üretimi 2020 Yılını %4,5 Düşüşle Kapattı

Brezilya'da mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık 2020'de yüzde 0,9 artarken, yıl genelinde %4,5 düşüş kaydetti.
Brezilya Sanayi Üretimi 2020 Yılını %4,5 Düşüşle Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya ekonomisi, Aralık 2020’de 17 yılın en yüksek aylık enflasyon artışını kaydederken, koronavirüs pandemisiyle mücadelesini sürdürüyor. En çok vaka sayısı bakımından 3. olan Brezilya’da, toplam 9,2 milyondan fazla kişi enfekte oldu. Toplam ölüm oranı ise 225 bini geçmiş durumda.

Ülkede kısıtlamalar devam ederken, bugün açıklanan sanayi üretimi verisi Aralık 2020’de yüzde 0,9 oranında artış kaydetti.
Brezilya Sanayi Üretimi - 2020 Tam Yılı
Kaynak: IBGE

Aralık 202’de mevsim etkilerinden arındırılmış seride sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,9 arttı. 8 aylık büyümenin ardından sektör, Mart-Nisan döneminde kaydedilen %27,1’lik kaybı ortadan kaldırarak %41,8’lik bir büyüme kaydetti. Bu da üretimi serinin en düşük seviyesine getirdi.

Son aylardaki olumlu performansa rağmen sektör, Mayıs 201’de ulaştığı rekor seviyenin %13,2 oranında altında bulunuyor. Aralık 219’a göre; mevsimsel düzeltmenin olmadığı seride sektör %8,2 artış gösterdi. Sonuç olarak sektör 220’de %4,5’lik düşüş yaşadı. İkinci olumsuz sonuç, 2019’da kaydedilen %1,1’lik zararın ardından geldi. Sektör yılın son çeyreğinde %3,4 büyüme kaydetti.

Kasım ayından Aralık ayına kadar endüstriyel faaliyetteki %0,9’luk artış, dört ana ekonomik kategoriden üçüne ve incelenen 26 sektörün 17’sine ulaştı. Faaliyetler arasında Kasım ayına kıyasla en ilgili olumlu etkiler metalurjide %19, motorlu taşıtlar, römork ve karoserde %6,5 ve madencilikte %3,7 olarak gerçekleşti. Metalurji, Temmuz ve Aralık arasında %58,6 artış gösterdi. Motorlu kara taşıtları, treyler ve karoserler, üretimdeki art arda sekiz ayda %1308,1’lik büyüme biriktirerek, Mart’tan Nisan’a kadar olan dönemde %92,3’lük kaybı ortadan kaldırdı.

Kasım ayına göre düşen dokuz faaliyet arasında başlıca olumsuz etkiler, üç aylık düşüşün ardından %11’lik bir azalma biriken gıda ürünlerinden geldi.
Brezilya Segmentlere Göre Sanayi Üretimi - 2020 Tam Yılı
Kaynak: IBGE

Gıda ürünleri üretiminde aylık %4,4’lük azalma görülürken, Kasım’da kaydedilen %1,7’lik büyümeyi tersine çeviren içecekler %8,1’lik düşüş gösterdi. Kok kömürü, petrol ürünleri ve biyoyakıtlar %1,3 gerilerken, üretimde art arda üç aylık düşüşte %3,2’lik bir kayıp biriktiren Temmuz’dan Eylül’e kadar biriken %10,1’lik artışın bir kısmını ortadan kaldırdı.

Ana ekonomik kategoriler arasında Kasım 2020 ile ilgili olarak sermaye malları %2,4’lük artış gösterirken, dayanıklı tüketim malları %2,4’lük en yüksek pozitif oranlara sahipti. Her ikisi de art arda sekizinci genişleme ayına işaret etti. Sermaye malları ve dayanıklı tüketim malları ise Şubat ayının %14,9 ve %5,1 üzerinde seyrettiler.

Ara malı üreten sektör, %1,6’lık artış kaydederken, sektör ortalamasının %0,9 üzerinde büyüme gösterdi. Ekim’deki %0,1’lik ve Kasım’daki %0,2’lik olumsuz sonuçları da tersine çevirdi. Yarı ve dayanıksız tüketim malları segmenti ise %0,5’lik düşüşle ayın tek negatif oranına işaret etti. Kasım’daki %1,2’lik artışın bir kısmını da silmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu