Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Krizinin Ortasında İngiltere Parlamentosu Askıya Alınırken, Şimdi Neler Olacağı Yorumlanıyor!

Brexit krizi her geçen gün biraz daha alevlenirken, İngiltere Parlamentosu askıya alındı. Şimdi ise neler olacağı merak ediliyor...
Brexit Krizinin Ortasında İngiltere Parlamentosu Askıya Alınırken, Şimdi Neler Olacağı Yorumlanıyor!
Yorum

İngiltere Parlamentosu beş hafta boyunca askıya alındı ve son dönemdeki siyasi kargaşa cevaplardan daha fazla soruya sahip. Analistler, ayrılık tarihi yaklaşırken İngiltere’de neler olabileceğini düşünüyorlar.

Protesto olarak bilinen parlamento kapanışı, milletvekillerinin 14 Ekim’de toplanmasıyla açılacak. skıya alınma, bir sonraki parlamento oturumunun başlamasından önce sona erdiğini gösteriyor ve yılın bu zamanında gerçekleşmesi normal olarak görülüyor.

Bununla birlikte Salı gününün erken saatlerinde başlayan mevcut kapanma, uzunluğundan ve İngiltere’nin Brexit’e karşı siyasetinde sıkıntı yaşadığı bir dönemde olduğundan fazla tartışmalı.

İngiltere’nin siyasi kuruluşunun AB üyeliği konulu 2016 referandumundan bu yana sıkıntı içinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Parlamentoda teklif edilen mevcut Brexit anlaşmasının üç kez reddedildi ve aynı zamanda anlaşmasız bir ayrılık istenmiyor.

En Son Yaşanan Olaylar

En Son Yaşanan OlaylarBaşbakan Boris Johnson’ın hükümeti ve parlamentosu arasındaki bölünme, entrika, oy ve istifalarla dolu dramatik bir haftada keskin bir rahatlamaya yol açtı.

Son yedi gün içinde milletvekilleri parlamento işlerinin kontrolünü ele geçirdiler, hiçbir anlaşma yapılmayan Brexit’i engellemeye ve başbakanı ayrılma için daha fazla gecikme talep etmeye zorladılar. Boris Johnson, elini güçlendirebilecek bir erken seçim teklifinde bulunurken, iki kez başarısız oldu.

Johnson, aile sadakati ve ulusal çıkar arasında bölündüğünü söyleyen kardeşi de dahil olmak üzere hükümetinden kilit istifalarla daha fazla darbe aldı.

Şimdi parlamento beş haftalığına kapandı ve şu anda 17 Ekim’deki AB Konseyi zirvesinden birkaç gün önce toplanacaklar. Dolayısıyla uzmanlar bu süreçte neler yaşanacağı konusunu düşünmeye başladılar.

Brexit’in 31 Ekim’de Gerçekleşme İhtimali

Brexit'in 31 Ekim'de Gerçekleşme İhtimaliİngiltere’nin halen AB’den 31 Ekim’de anlaşma yapıp yapmayacağına karar vermesi gerekiyor. Parlamentonun anlaşmasız Brexit’i engellemek için oy kullanması, bunun hala gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor.

Elbette AB’nin İngiltere’ye başka bir gecikme vermeyi kabul etmesi gerekiyor. İngiltere’nin daha fazla zaman talep etmek için geçeli sebepler sunmaması nedeniyle kıtadan çok fazla ses yükseliyor.

Johnson ayrıca daha fazla zaman istemesini gerektiren yasayı da görmezden gelebilirdi.

Anlaşmasız Brexit’i Yok Saymak

Anlaşmasız Brexit'i Yok SaymakParlamentonun anlaşmasız Brexit’i engellemeye ve bir yasayı onaylamaya oy vermesine rağmen Johnson defalarca İngiltere’yi 31 Ekim’de AB’den çıkarmaya çalışacağını dile getirdi.

Johnson AB’den daha fazla zaman istemekte yerine bir çukurda ölmüş olmayı tercih edeceğini söyledi. Buna bağlı olarak bazıları Benn Yasası olarak bilinen anlaşmasız Brexit mevzuatına yasal bir meydan okuma başlatacağına inanmaya başladı.

J.P. Morgan’daki analistler Joseph Lupton ve Olya Borichevska, “Johnson’ın Yüksek Mahkeme’de Benn Yasası’na itiraz etmesi bekleniyor. AB’ye uzatma yapmaması için bir mektup gönderebilir. Bu stratejilerin kendi yararları üzerinde başarılı olmaları pek mümkün değildir,” ifadelerini kullandılar.

Analistler, Johnson’ın 31 Ekim’de ayrılıktan ödün vermemek için erken seçim konusunda baskısını artırabileceğini de söylediler.

Daha Fazla Görüşme Yapmak

Daha Fazla Görüşme YapmakJohnson anlaşma yapmak istediği konusunda ısrar ediyor ve parlamentonun askıya alındığı zaman Brüksel’in son dönem müzakerelerine devam etmek için İrlanda’nın backstop noktasını aşmak için kullanıyor.

Backstop; İngiltere ve AB, Brexit sonrası geçiş döneminde bir ticaret anlaşmasını kabul edemezlerse bu, İrlanda adasında zor sınırı önlemek için tasarlanmış bir sigorta poliçesi olarak görülüyor. Şu anki haliyle backstop, Kuzey İrlanda’yı ve İngiltere’nin geri kalanını AB ile gümrük birliğinde tutacak.

BBC Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin İrlanda’yı backstop konusunda bir uzlaşma sağlayabileceğini, ancak İngiltere’yi yasalar açısından bölünmez olarak tutmaya mecbur bırakan milletvekilleri pahasına olsa bile potansiyel olarak Brexit yanlıları yerleştirebileceğini rapor etti.

2020 Öncesinde Seçim İhtimali

2020 Öncesinde Seçim İhtimaliMuhalefet partileri, Johnson’ın erken seçim yapmak için verdiği teklifleri kabul etmedi. Çünkü anlaşmasız Brexit ihtimalinin kaybolmasını istiyorlar.

Anlaşmasız Brexit’i engelleme yasası, pek çok milletvekili için yeterli değildi. Ancak bazı muhalefet partileri, erken seçimleri kabul etmeden önce ayrılık tarihini ertelemek istiyorlar.

Parlamento 14 Ekim’e kadar askıya alınmış ve anlaşmasız Brexit’i engelleyen yasa yürürlüğe girmişken, çoğu Brexit gözlemcisi şimdi ayrılık tarihinde bir gecikme sonrasında Kasım ayında erken seçim yapılabileceğini tahmin ediyorlar.

Brexit yanlısı Muhafazakar ve Brexit Partisi’nin, büyük ölçüde, Brexit’e karşı olan muhalif partilere kıyasla ya da en azında konuyla ilgili başka bir referandum çağrısı yapmasının nasıl bir tartışma olacağı ise merak edilmeye devam ediliyor.

Berenberg Bank Üst Düzey Ekonomisti Kallum Pickering Salı günkü notunda, “Bir seçim ve/veya ikinci referandum beklentisi, Kasım ayında yapılacak bir seçim öngörüsünde büyük önem taşıyor. Westminster’deki kargaşaya rağmen İngiltere’den AB’den daha fazla bir Brexit gecikmesi talep etme şansı, 31 Ekim’de pazarlık yapmama riskini önemli ölçüde azaltıyor,” dedi.

31 Ekim’e Kadar Anlaşma İhtimali

31 Ekim'e Kadar Anlaşma İhtimaliJohnson’ın hükümetinin backstop politikası konusunda uzlaşma önerisini göz önünde bulundurabileceği yönündeki spekülasyon ile bazı uzmanlar, bir anlaşmanın hala 19 Ekim’den önce yapılabileceğine inanıyorlar.

Avrupa Ekonomisti Adrian Paul’a göre; Goldman Sachs’ın temel senaryosu, Brexit öncesi genel seçim olmadığını ve Brexit’in Ekim ayının sonunda onaylandığını söylüyor.

Paul, “Özünde, anlaşmanın AB ile İngiltere arasında zaten müzakere edilen Brexit anlaşmasından çok farklı görünme olasılığının düşük olduğunu düşüyoruz,” dedi. Yine de Goldman Sachs, gecikmeli bir ayrılığın tek bir nedenle oy kullanan Brexit Partisi’nin gelecek yılın başlarında anlaşmasız Brexit’e açık bir yol bırakarak iyi sonuç vereceği Kasım seçimine yol açabileceğini belirtiyor.

İkinci Bir Referandum İhtimali

İkinci Bir Referandum İhtimaliAlternatif olarak, muhalefet partileri ikinci bir referandum getirmeye çalışabilirler.

Goldman analistleri, “Liberal Demokratların veya İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP), Kasım ayındaki genel seçimlerden sonra İşçi Partisi liderliğindeki bir azınlık hükümetinde söz sahibi olma potansiyeli, ikinci bir referanduma giden yolu koruyor,” ifadelerini kullandılar.

Goldman analistleri, anlaşmasız Brexit olasılığını %25’ten %20’ye indirirken, Brexit’in gerçekleşmeme ihtimalini %30’dan %25’e düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu