Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/Bowman: Yüksek Enflasyon Yılın İlk Yarısına Kadar Sürecek

Mart toplantısında faiz artışı yapılması gerektiğini söyleyen bir FED üyesi, enflasyona yönelik beklentilerini paylaştı.
FED/Bowman: Yüksek Enflasyon Yılın İlk Yarısına Kadar Sürecek
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman, ABD ekonomisine dair değerlendirmesini ve para politikası hakkındaki beklentilerini paylaştı.

Enflasyonun çok yüksek olduğunu belirterek söze başlayan Bowman, güçlü talep ve kısıtlı arzla bağlantılı enflasyonist baskıların azalmasının beklenenden daha uzun süreceğini söyledi. Bu yorumunu daha önce yaptığını hatırlatıp, o zamandan beri sorunların devam ettiğini dile getirdi.

Yüksek enflasyonun tüm Amerikalılar için ağır bir yük olduğunu, düşürmek için hızlı ve kararlı eylemi destekleme niyetinde olduğunu ifade etti. 2022 yılının ilk yarısına kadar yüksek enflasyonun devam edeceğini düşünen Bowman, “Yılın ikinci yarısında enflasyonda hafifleme işaretleri görebiliriz, ancak yüksek enflasyonun devam edebileceğine dair önemli bir risk var.” dedi.

Ocak ayında yüzde 7,5 seviyesine çıktığını hatırlatarak, bunun düşürülmesi için FED’in uygun eylemlere bağlı olacağını düşündüğünü aktardı. Ücret artışının enflasyonun gerisinde kalması sebebiyle, birçok insanın zor geçineceğini söyledi.

Omicron varyantının genel ekonomi üzerinde çok fazla olumsuz etki yaratmadığını söyleyen FED üyesi, “İstihdamda daha fazla kazanımla birlikte bu yıl iş piyasasında gücün devam etmesini bekliyorum ve daha fazla Amerikalı’nın işgücüne dönüp iş bulmasını umuyorum.” ifadesini kullandı.

Federal Rezerv’in bilançosunu önemli ölçüde küçülttüğünü, Mart toplantısında faiz artışını desteklediğini söyledi. Artış oranını değerlendirmek için verileri yakından izleyeceğini aktardı.

Özellikle enflasyonu düşürme konusunda ne kadar ilerleme kaydettiklerine odaklanacağını belirten Bowman, “Bilançonun uygun ve yönetilebilir bir düzeye getirilmesi, yüksek enflasyonla mücadelede önemli bir ek adım olacaktır.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu