Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boston FED/Rosengren: “Politikada Ek Genişleme Trenine Binmek için Acele Edilmemeli”

Boston FED Başkanı Rosengren, bankanın ek genişleyici para politikasına yönelmesinin acelesi olmadığını, buna şu an ihtiyaç duymadığını belirtti.
Boston FED/Rosengren: “Politikada Ek Genişleme Trenine Binmek için Acele Edilmemeli”
Yorum

Boston FED Başkanı Eric Rosengren, bankanın bu yıl Temmuz ve Eylül aylarındaki çeyrek baz puanlık iki indirimine de karşı oy kullanmıştı. Temmuz ayında kaydettiği açıklamasında da bu fikrini belli eden Rosengren, ekonomiyi oldukça güçlü gördüğünü söylemiş ve faiz indirimine gerek görmediğini ifade etmişti.

Boston FED yetkilisinden hafta sonu gelen bir açıklama, bankanın para politikasında ek genişlemeye yönelmesine gerek görmediğine işaret eder nitelikteydi. Buna şu an ihtiyaç olmadığını belirten Rosengren, FED’in para politikasında genişleme trenine binmek için acele etmesi gereken bir durum olmadığını söyledi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftayı zayıf ekonomik verilerle geçiren ABD için tehlike sinyalleri çalmaya başlamıştı. Fakat Rosengren bunlara rağmen ülke ekonomisinde hala kötü bir durum görmediğini savundu.

Ülke Ekonomisi Kötü Durumda DeğilCumartesi günü katıldığı bir konferansta 2019 yılı için ABD ekonomik büyüme tahminini %2.0’den %1.7’ye revize eden Rosengren, buna rağmen “politika reçetesinde” herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Rosengren buradaki açıklamasında ekonominin %1.7 büyümesi ve tüketimin güçlülüğünü koruması halinde enflasyonun kademeli bir yükseliş kaydedeceğini, bunun yanında ülkedeki işsizlik oranının %3.5 olması durumunda ek genişlemeye gerek görmeyeceğini belirtmişti.

ABD’nin Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri Eylül ayında 136 bin artışa işaret ederken beklentilerin altında kalmış, ülkedeki işsizlik ise Rosengren’in öngördüğü seviye olan %3.5 olarak gerçekleşmişti. Söz konusu bu rakamla birlikte ABD işsizlikle son 50 yılın en düşük seviyesini gördü.

Rosengren, ABD’de GSYİH’in %1.7 seviyesinden daha düşük seviyede gerçekleşmesi durumunda ülkedeki işsizliğin artacağını ve ekonomiye yönelik tehditlerin o zaman düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomiye Yönelik Endişeler Düşünülmeli Boston FED yetkilisinin yakın zamanda kaydettiği bu açıklamaların, Atlanta FED üyelerinin yılın üçüncü çeyreğinde ABD ekonomisinin %1.8 oranında büyüme kaydedeceğini bildirmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

Öte yandan Rosengren’in bu açıklamaları dikkate alındığında, FED’in Ekim ayında olası bir faiz indirimine yönelmesine kendisinin muhalif oy kullanacağına ilişkin ihtimaller artıyor gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu