Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahvil Satışına Giden Boeing, Ek Fonlamaya Gerek Duymayabilir

Virüs salgını nedeniyle yılın ilk çeyreğinde zarar açıklayan Boeing, tahvil satışından 25 milyar dolar topladı. Mevcut durumda hükümet desteğini gündeminde tutmuyor.
Tahvil Satışına Giden Boeing, Ek Fonlamaya Gerek Duymayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs pandemisinin en çok vurduğu sektörlerin başında hava yolu taşımacılığı geliyor. Salgının ilk olarak başladığı tarih olan Aralık ortasından bu yana, dünya genelinde kademeli bir şekilde uçuşlar durduruldu. Seyahat yasaklarının getirilmesi hava yolu şirketleri kadar üretici firmaları da olumsuz etkiledi.

Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen şirketlerden biri de dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak-helikopter üreticisi olan Boeing oldu. Önceki gün ilk çeyreklik finansallarını açıklayan Boeing, salgının yarattığı aksaklık nedeniyle 2020’nin ilk üç ayında 641 milyon dolar zarar etti.

Zaten geride bıraktığımız iki yıl üst üste meydana gelen kazalarla gündeme gelen şirket, mali açıdan sıkıntı çekiyordu. Corona salgınının da eklenmesiyle daha da zor günler geçiren Boeing yetkilileri, bu süreci atlatmak için hükümetten ek fon almayı planlamadıklarını bildirdi.

Tahvillerden 25 milyar dolar toplandığını bildiren Boeing, hükümet aracılığıyla ek bir fonlamanın gündemde olmadığını açıkladı.
Boeing Gelir Tablosu
Kaynak: Boeing

Dünya genelinde 233 bin insanın ölmesine sebep olan Covid-19 salgını hava yolu sektörüne tarihinin en zorlu dönemlerinden birini yaşatıyor. Geçtiğimiz günlerde salgının yaşandığı döneme ilişkin mali sonuçlarını bildiren Boeing, zarar ettiğini açıklamıştı.

Şirketin gelirleri bir önceki çeyreğe kıyasla %26 oranında düşüş göstererek 16 milyar 908 milyon dolara geriledi. Bu rakam 2019’un aynı döneminde 22 milyar 917 milyon dolar açıklanmıştı. Yaşanan zor süreci atlatabilmek için tasarruf yoluna giden şirket, binlerce çalışanını ücretsiz izne yolladı.

Ancak kümülatif olarak vaka sayısının artış hızında yavaşlama olmasıyla birlikte, sanayi devleri geçen hafta üretime başladığını açıkladı. Üretime kısmen başlayacağını açıklayan Boeing de 27 bin çalışanına işbaşına çağırdı.

Boeing Büyüme Oranları
Kaynak: Macro Trends

Son yapılan açıklamada ise tahvil yoluyla 25 milyar dolar toplandığı ve şu an için federal kurtarma aracına gerek olmadığı bildirildi. Yapılan açıklamada tahvil ihracına gelen talepten memnun oldukları, 3-40 yıl vadeli tahvillerin ardından da sermaye piyasalarında daha fazla para toplamaya gerek kalınmayacağı aktarıldı.

Öyle ki bu hafta tahvil teklifinde 10-15 milyar dolar bekleniyordu, ancak beklenenin de üstünde bir talep geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s şirketin kredi notunu “BBB / A-2”den “BBB- / A-3”e düşürdü. Moody’s Investors Service Inc. ise bu yıl şirketin finansman ihtiyacının 30 milyar doları aşabileceğini ifade etti.

Boeing CEO’su Dave Calhoun, tasarrufa gitme politikasıyla çalışan sayısında %10’luk düşüş yapmayı planlarını söyledi.

Şirketin geçen yılın sonu itibarıyla 160 bin çalışanı bulunuyordu. Bunun yanında ticari uçaklarda indirim yapılmasının da gündemde olduğunu ifade eden Calhoun, dünya havacılık sektörünün virüs salgını nedeniyle durma noktasına geldiğini aktardı.

Boeing’in New York Borsası’nda işlem gören hisseleri son bir yıl içinde %62,57 oranında değer kaybetti.
Boeing Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

Amerikalı uçak üreticisi şirket geride bıraktığımız iki yıl iki büyük kazanın krizini yaşadı. 29 Ekim 2018’de, Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 10 Mart 2019’da ise Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı kaza yaptı.

Bu üzücü olaylar neticesinde 347 kişi hayatını kaybetti. O dönem CEO olarak çalışan Dennis Muilenburg’ın işine son verilirken, şirketten milyon dolarla ayrılması tepki toplamıştı.

Şirket bu iki uçak kazasının ardından birçok tazminat davası ve suçlamayla uğraşmak zorunda kaldı. 737 MAX uçak üretimi nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya olan Boeing, kazadan etkilenenlerin aileleri için 100 milyon dolarlık fon ayırdığını açıkladı. Southwest Airlines’a 428 milyon dolar tazminat ödeyen şirket, bu tip uçakların üretimini de durdurma kararı aldı.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklar şirketin borsada işlem gören hisse senetlerini de negatif etkiledi. Bugün İşçi Bayramı sebebiyle tüm piyasalar kapalı. Perşembe günü 141,02 dolardan kapanan Boeing Co’nun (BA) hisse başına gelirinde de yılın ilk çeyreğinde, 1,7 dolarlık düşüş oldu. Analistler hisse başına 1,61 dolarlık gelir olmasını bekliyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu