Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Anlaşmasız Brexit Korkularıyla Büyüme Tahminlerini Durdurdu

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını düşürme yönündeki çağrılara karşı gelirken, anlaşmasız Brexit korkularına karşı büyüme tahminlerini durdurdu.
İngiltere Merkez Bankası Anlaşmasız Brexit Korkularıyla Büyüme Tahminlerini Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) bugünkü toplantısında, faiz oranlarının düşürülmesine yönelik çağrıları geri çevirirken, borçlanma maliyetlerini Avrupa Birliği’nden bir anlaşma yapılmamadan ayrılma riskine karşı değiştirmedi. BOE Başkanı Mark Carney ve dokuz üyeli Para Politikası Komitesi oy birliğiyle faiz oranlarını yüzde 0,75’te tutmaya karar verdi.

BOE, Brexit’in endişelerini ve yavaşlayan bir küresel ekonominin ortasında İngiltere ekonomisine yönelik büyüme tahminlerini de keski. İngiltere’nin bir Brexit şokundan kaçınacağını varsayan BOE, şu anda Mayıs ayındaki yüzde 1,6 ve yüzde 1,5 oranındaki tahminlerini, yüzde 1,3 seviyesine çekti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına 100 günden az bir süre kaldı. BOE, anlaşmasız ayrılık riskine karşı değişiklik yapmak istemedi ve borçlanma maliyetlerini sabit tuttu. Merkez bankası, hükümetin Brexit duruşunun sterlinin, diğer büyük para birimlerinin sepetine karşı üç yılın en düşük seviyesine yaklaşmasıyla belirgin bir şekilde değer kaybetmesine neden olduğunu da söyledi.

İngiltere para biriminin dolar karşısındaki değerini gösteren GBP/USD paritesi, BOE’nin kararından kısa bir süre sonra yaklaşık yüzde 0,4 oranında gerileyerek 1,2112 dolardan işlem görmeye başladı.

BOE, “Temel büyüme, hem Brexit ile ilgili belirsizliğin ticari yatırımlar üzerindeki etkisinin hem de küresel büyümenin net ticaret üzerindeki zayıf etkisini yansıtarak 2018’den bu yana potansiyelin altında bir hıza yavaşlamış görünmektedir,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmasız Ayrılığa Hazırlanılıyor

Anlaşmasız Ayrılığa HazırlanılıyorBoris Johnson’ın yeni bakanlar ekibi, İngiltere’nin şimdi anlaşmadan ayrılmaya hazırlandığı mesajını desteklemek için zaman kaybetmedi. Anlaşmasız bir Brexit, parlamento içindeki ve dışındaki birçok kişi tarafından her ne pahasına olursa olsun, uçurumdan uzak durulması gereken bir senaryo olarak görülüyor.

Bir anlaşma yapmadan ayrılmak, işletmelerin bloğu dışındaki hayata uyum sağlamasına izin vermeksizin geçiş döneminin olmadığı AB’den aniden ayrılma anlamına gelir.

Reuters, CME Group’un BOEWATCH aracına işaret ederek; bloktan kaotik bir çıkma riskinin, Carney’in Ocak 2020’nin sonunda istifa etmeden önce faiz oranlarının hemen hemen yüzde 90’ını çeyrek puanlık faiz indirimi oranıyla fiyatlandırması anlamına geldiğini söyledi.

BOE, “Her ne şekilde olursa olsun, Brexit’in para politikası tepkisi otomatik olmayacak ve her iki yönde de olabilir Her durumda, Komite yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için para politikasını uygun bir şekilde belirleyecektir,” dedi.

Küresel Merkez Bankaları Arasındaki Büyük Farklılıklar

Küresel Merkez Bankaları Arasındaki Büyük FarklılıklarAmerikan Federal Rezervi, dün 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez faiz indirimine giderek, borçlanma maliyetlerini 25 baz puan düşürdü. Avrupa Merkez Bankası da önümüzdeki ay benzer bir şekilde hareket etmek için gerekli zamanı hazırladı.

BOE tipik olarak tahminlerini bir Brexit anlaşmasını güvence altına almaya devam eden resmi bir devlet politikasına dayandırıyor. Pek çok ekonomist, BOE’yi ekonomi için iki farklı senaryo altında farklı tahminler yayınlamaya çağırıyor.

Bir yıl önce BOE kilit oranını yüzde 0,75’e yükseltti ve ekonomi beklendiği gibi gerçekleştirilirse kademeli sıkılaştırmanın gerekli olabileceğini önerdi. Ancak son 12 ayda durum çarpıcı bir şekilde değiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu