Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BNP Paribas Başkanı: Para Politikası Bankalar için Tasarlanmamalı

BNP Paribas Başkanı Jean Lemierre, para politikasının bankalar için tasarlanmaması gerektiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
BNP Paribas Başkanı: Para Politikası Bankalar için Tasarlanmamalı
Yorum

BNP Paribas Başkanı Jean Lemierre, Avrupa’da negatif faiz oranlarının bulunduğu bir çağda para politikasının bankacılık sektörünü yatıştırmaya yönelik ayarlanmaması gerektiğini söyledi.

Bugün Londra’daki BNP Konferansı’nda CNBC’ye konuşan Jean Lemierre, Avrupa Merkez Bankası’nın son faiz indirimi ve önemli tahvil alım paketi ile doğru yönde ilerlediğini ancak Avrupa ekonomisini canlandırma çabalarında yalnız kalamayacağını vurguladı.

Parasal Ortama Adapte Olmak, Bankaların Rolü

Parasal Ortama Adapte Olmak, Bankaların RolüAvrupa’nın banka yöneticileri de uzun vadeli düşük ve negatif faiz oranlarının borç verenlerin kazançlarına kayda değer baskı uygulayacağı konusunda uyarılarda bulunuyordu.

Lemierre ise değişen parasal ortama adapte olmanın, bankaların rolü olduğunu savundu. “Kolay değil, ancak işimiz uyum sağlamak ve para politikası bankalar için tasarlanmamalı” diyen BNP Paribas Başkanı, borç verenlerin bu ortamda ürüne ve bölgeye göre uygun iş modeline sahip olması gerektiğini belirtti.

Bankacılık Sektörü Ekonomiye Zarar Vermemeli, Ekonomiye Destek Olmalı

Bankacılık Sektörü Ekonomiye Zarar Vermemeli, Ekonomiye Destek Olmalı“Maliyetleri düşürmemiz ve daha da dijital hale gelmemiz gerekiyor. Bankacılık sektörü ekonomiye zarar vermemeli, ekonomiye destek olmalı.” diyen Lemierre, Avrupa bankaları için hayatta kalmanın anahtarının “çeşitlendirme” olduğunu aktardı.

Bankaların çok sayıda alet edevata ihtiyacı olduğunu, bir tane motor varsa para politikası içinde sıkışıp kalacaklarını söyledi. Bir pazarda ve tüm dünyada çapraz satış yapılması gerektiğini dile getiren Lemierre; bunun kolay olmadığını ama başarıldığı takdirde normal yükseklikte uçmayı deneyebileceklerini vurguladı.

BNP Paribas kısa süre önce Deutsche Bank’ın hisse senedi alım satım işini üstlenmek için gerekli yasal onayını aldı ve Lemierre, bankaların uyum sağlamak için nasıl birlikte çalışabileceğini gösteren bir örneği olarak tanımladı. Bu tür anlaşmaların Avrupa için iyi olacağını da sözlerine ekledi.

Aynı konferansta konuşan ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Lemierre’nin yorumlarına bir şekilde katıldı. Avrupa bankalarının düşük karlılığının, negatif faiz oranlarının sonucu olmaktan ziyade yapısal olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu