Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoine Karşı Facebook’un Libra’sı Dijital Dolar Olarak Yeni Bir Dönem Başlatacak

BKCM’nin kurucusu Libra ile bitcoin gibi kripto para birimleri arasında bazı önemli farklılıklar olduğunu belirterek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Bitcoine Karşı Facebook’un Libra’sı Dijital Dolar Olarak Yeni Bir Dönem Başlatacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü Facebook’tan gelen hamle ile kripto çılgınlığının ciddi anlamda ivme kazanmaya başladığı söylendi. Facebook’un resmen tanıttığı ve Visa, PayPal dahil pek çok şirket tarafından desteklenen Libra’nın diğer proje ortakları arasında eBay, Uber ve Spotify gibi güçlü isimler olması da dikkat çekti.

Çünkü söz konusu firmaların, Libra’yı platformlarında ödeme aracı olarak kabul edebilecekleri belirtildi. Brian Kelly de dahil pek çok uzman, hareketi kripto para birimlerinin yükselişinin geçerliliği olarak yorumladı.

BKCM’nin kurucusu ve önde gelen bitcoin uzmanı ayrıca Libra ile bitcoin gibi bir kripto para birimi arasında bazı önemli farklılıklar olduğunu dile getirdi.

Brian Kelly Bitcoin Libra Arası Farklılıklar Geçtiğimiz gün verdiği demeçte bazı açıklamalarda bulunan Brian Kelly; “Gerçekten temel fark; Libra’nın yaptığı şeyin ABD dolarının, yenin, euronun dijital bir versiyonunu oluşturmak. Bu bir stablecoin gibi ama hala geçerli bir para biriminin tüm özelliklerine sahip” dedi. Bitcoinin ise dijital altın olduğunu ve kendisine göre altından çok daha iyi olduğunu belirterek; “ancak güvenilir bir üçüncü taraf yok ve büyük farklılık bu” ifadelerini ekledi.

Facebook kullanıcılarının dolarlarını Libra tokenleri ile değiştirebileceklerini böylece Facebook’un ve diğer destekçilerinin tüm işlemlerde güvenilir defter oluşturmaları için görevlendirileceğini bildirdi.

Facebook Libra Kullanıcı Üçüncü Tarafa Güvenecek “Facebook’a bu dolarları tutmaları, işlem defterinin izini sürmeleri, tokeninizin bir şeye değeceğini görmek için güvenmek zorundasınız.” diyen Kelly, ürün ve hizmetlerin Facebook platformunda Libra’yı kullanan herkesten satın alınabileceğini de ekledi. Kelly bu güvenin bitcoin gibi kripto para birimleri ile Libra arasındaki temel farkı ifade ettiğini aktardı.

Sonuçta bitcoin alıcıları bilgileri ya da paraları ile üçüncü bir partiye güvenmeye ihtiyaç duymazken, Libra kullanıcıları gizlilik ve güven konusunda sorun yaşayan Facebook’a güvenmek zorunda kalacaktı. Bunun güvenilen üçüncü parti ile ilgili ve eşler arası olan kripto para için bir devrim olduğunu söyleyen Kelly, bitcoin ve libra farkı denildiğinde bitcoin için güvenilmez ifadesini kullandı.

Dolayısıyla Kelly, Libra’nın sağlamaya çalıştığı şeyin PayPal’ın Venmo’su gibi platformlarının bir sonraki yinelemesi olduğunu ve böylece tüketicilerin kripto para piyasasına daha ciddi bir şekilde bakmaları için kapıyı açabileceğini savundu. “Bu ileriye doğru çok büyük bir adım, Facebook herkesin ala bileceği hoş görünümlü bir cüzdana sahip olacak” diyen Kelly, teknolojinin onaylanacağını insanları dahil edeceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu