Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Bireysellerin Döviz Mevduatı 6 Aydır İlk Kez Düşüş Gösterdi

Merkez Bankası verilerine göre bireysel hesapların döviz mevduatları, geçen hafta 801 milyon dolar azalarak altı aydır ilk kez düşüş gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 5 Nisan ile biten haftada 801 milyon dolar azalarak 181.124 milyar dolara gerilediHaftalık para ve banka istatistiklerinde yer alan rakamlara göre söz konusu dönemde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları altın hariç 735 milyon dolar azaldı.

Altı aydır aralıksız her hafta artış gösteren bireysellerin mevduatları ilk kez azaldı.

Vatandaş yerel seçimlerin geride kalması ve piyasada belirsizlik ortamının yarattığı kaygının devam etmesiyle, altı aydır ilk kez döviz sattı. 5 Nisan ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 121 milyon dolar azalışla 109.13 milyar dolara geriledi. Kurumsal hesaplarda ise 678 milyon dolarlık bir düşüşle 71.99 milyar dolar seviyesinin gerçekleştiği bildirildi.

Bireyseller 5 Ekim 2018’den bu ayana her hafta döviz hesaplarını artırdı.

O tarihten bu yana geçen 25 hafta boyunca kıymetli madenler de dahil olmak üzere yabancı para mevduat ve fonları yaklaşık 19.5 milyar dolar büyüdü. Uzmanlar bu artışın altında yatan en büyük etkenin, 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur atakları olduğunu söyledi.

Bunun yanında TL’nin baskı altında kalması, TL cinsinden mevduat getirilerinin enflasyonun altında kalmasına sebep olduğundan, vatandaşın döviz tutma eğilimi de arttı. Ancak söz konusu tarihten bu yana ilk kez vatandaşın döviz sattığı ve mevduatın ilk kez düşüş gösterdiği kaydedildi.

Merkez Bankası verilerine göre 5 Nisan ile biten haftada, brüt döviz rezervi 1 milyar 271 milyon dolar artışla 76 milyar 679 milyon dolara yükseldi.

Brüt döviz rezervi bir önceki hafta 75 milyar 408 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Bankanın toplam rezervleri ise 1 milyar 64 milyon dolar artarak 97 milyar 306 milyon dolara çıktı. Bu dönemde altın rezervleri 207 milyon dolar azalarak 20 milyar 627 milyon dolara geriledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle