Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Perakende Cirosu Eylül’de Toparlanmaya İşaret Etti

Avustralya İstatistik Bürosu verilerine göre; perakende cirosu, Eylül 2020'de mevsim etkilerinden arındırılmış olarak %1,1 oranında düştü.
Avustralya Perakende Cirosu Eylül’de Toparlanmaya İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası ülke ekonomisini desteklemek için dünkü açıklamasında faiz oranlarını %0,1 oranına indirerek tarihi düşük seviyelere geçmişti. Bugün ülkenin istatistik bürosu tarafından açıklanan perakende ticaret verilerine göre; ciro, Eylül ayında %1,1 oranında düşüş kaydetti.

Avustralya’da perakende cirosu mevsim etkilerinden arındırılmış olarak %1,1 düşerken, %1,5 oranındaki öncü sonuçtan daha iyi geldi.
Avustralya Perakende Satışlar Eylül 2020
Kaynak: abs.gov.au

Eylül ayına ait veri, Ağustos ayındaki %4’lük düşüşün ardından bir miktar iyileşmeye işaret etti. Quarterly Economy Wide Surveys Direktörü Ben James, verinin ev eşyaları ve gıda perakendeciliği alanlarından desteklendiğini söyledi.

James, “Eylül ayındaki düşüşler, ev eşyaları (%-3,6) ve gıda (%-1,5) perakendeciliği tarafından yönetildi. Ancak her iki sektör de Eylül 2019’a göre yüksek seviyelerde ticaret yapmaya devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

Ülkede diğer perakendecilik %-0,7 düzeyinde gerçekleşirken; giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuar perakendeciliği %-1,1 oranında düşüş kaydetti.
Avustralya Sektörlere Göre Perakende Satışlar Eylül 2020
Kaynak: abs.gov.au

Kafelerde, restoranlarda ve paket yemek servislerinde %3,5 artış yaşandı. Büyük mağazalarda ise %1 artış gözlendi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle tek yükseliş %4,3 ile Kuzey Toprakları’nda gerçekleşti.

Yeni Güney Galler’de %-0,9, Queensland’da %-1,2, Batı Avustralya’da %-1,7, Güney Avustralya’da %-2,9, Victoria’da %-0,4, Avustralya Başkent Bölgesi’nde %-2,4 ve Tazmanya’da %-2 düşüş yaşandı.

Ülkedeki çevrimiçi satışlar, Eylül’de toplam perakende satışların %10,6’sını oluşturdu. 2019’un aynı döneminde çevrimiçi satışlar, toplam perakende satışların %6,6’sına katkı sağlamıştı.
Avustralya Çevrimiçi Satışların Perakendeciliğe Katkısı Eylül 2020
Kaynak: abs.gov.au

Perakende satış hacimleri, Eylül 2020 çeyreğinde mevsim etkilerinden arındırılmış olarak %6,5 arttı. Seri tarihindeki en güçlü üç aylık hacim artışı görülürken, Haziran 2020 çeyreğinde %3,5’lik bir düşüş görülmüştü.

James, “Üç aylık artış, 2020 Haziran çeyreğinde keskin düşüşler gören sektörlerdeki toparlanmanın yanı sıra gıda perakendeciliği, diğer perakende ve ev eşyaları gibi sektörlerde devam eden güçlenmeden kaynaklandı. Kafeler, restoranlar ve paket yemek hizmetleri (%28,1) ile giyim, ayakkabı ve kişisel aksesuar perakendeciliği (%35,5) artışlara öncülük etti,” ifadelerini kullandı.

Çeyrek bazda gıda perakendeciliği %3,2 yükselirken, diğer perakendecilik %3,5 ve büyük mağazalar %0,2 artış gösterdi. Ev eşyaları ise %0,2 düştü. Üç aylık hacim büyümesi, %4,2 düşen Victoria ile kısmen dengelenirken, Eyalet ve bölge bazında artışlara Yeni Güney Galler %11,6 ile liderlik etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu