Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Piyasaları Çin’den Gelen Büyüme Verileriyle Alıcılı Seyrediyor

Haftayı yükselişle kapatan Avrupa borsaları, bu haftanın ilk işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izledi.
Avrupa Piyasaları Çin’den Gelen Büyüme Verileriyle Alıcılı Seyrediyor
Yorum

Geçtiğimiz günlerde Çin’den gelen ticaret verilerinden etkilenen Avrupa Borsaları, yükselişe geçmiş ve ardından haftayı yükselişle kapatmıştı. Tüm haftayı genel olarak yükselişle geçiren Avrupa Borsalarının yanında yurt içi piyasalar da haftayı hareketli geçirmişti.

Çin’in Haziran ayına ilişkin ticaret verileri beklenenden daha az düşüş gerçekleştirdi ve böylelikle Avrupa hisselerinin yükselişine geçmesinde önemli bir rol oynadı. Bunun yanında Euro Bölgesi’nde Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verilerinde beklenenin üzerindeki artış da etkili oldu.

Haftanın ilk işlem gününe Avrupa Borsaları alış ağırlıklı bir seyirle başlarken, Brexit gelişmelerinden de etkileniyor.

Avrupa Borsaları Brexit Gelişmelerinden EtkileniyorAvrupa piyasalarının bugünkü açılışının ardından, Stoxx Europe 600 gösterge endeksinin %0,42 artışla 388,48 puan olduğu öğrenildi. Almanya’nın DAX endeksinde ise %0,73 yükseliş mevcut ve durum 12.412,49 puan civarında seyrediyor.

İngiltere’deki FTSE endeksinde de yine artış mevcut. Söz konusu endeks, %0,24 artarak 7.522,72 puana ulaştı. Diğer ülkelerde de artış söz konusuyken İtalya’da MIB 30 endeksi %0,63 yükselişe geçti ve böylece 22,320,10 puanı gördü.

İspanya’daki IBEX 35 endeksi ise %0,52 değer artışı yaşadı ve 9.341,70 puanı gördü. Fransa’daki CAC 40 endeksi ise %0,53 arttı ve 5.605,42 puan yakınlarında seyir izliyor.

Analistler, Avrupa piyasalarında meydana gelen bu yükselişin Çin’den gelen ticaret verileriyle doğrudan alakalı olduğunu bildirdi.

Yükseliş Çin'den Gelen Ticaret Verileriyle Doğrudan Alakalıİki gün önce ilan edilen ticaret verileriyle Çin, 1992 yılından bu yana en düşük büyüme oranını açıklamış oldu. Ekonomistler bu konuda yaptığı tahminlerde Çin’in önümüzdeki günlerde daha genişleyici bir para politikası izleyeceğini ifade etti.

Meydana gelen tüm bu gelişmelerle birlikte Avrupa pay piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir ortamı oluştuğu belirtildi. Öte yandan bugün Avrupa’da veri gündemi zayıf görünüyor, bundan sonraki politik gelişmeler ise yakından takip edilecek.

Diğer taraftan Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları da geçen haftanın önemli gündem maddelerinden olmuş ve Avrupa hisse senetleri bunun etkisiyle de yükseliş kaydetmişti. Fed’in faiz indirimi için zemin hazırlayıcı nitelikte olan konuşmada, ticari gerilim belirsizlikleri ile küresel ekonominin gücüne dikkat çekilmişti. Powell’ın faiz indirimine ortam hazırlayan konuşmaları, Avrupa hisse senetlerinde yükselişi beraberinde getirmişti.

Ayrıca Avrupalı yatırımcıların şu durumda Brexit gelişmelerine odaklandığını da söylemek mümkün. Birleşik Krallık Başbakanlığının aday ismi Boris Johnson, göreve gelmesi durumunda ABD ile bir ticaret anlaşması imzalayacak. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Phillip Hammond, anlaşmasız bir Brexit durumunda ülkenin Avrupa Birliği ile ticaret yapamayacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu