Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Bölgedeki Zayıf Büyüme Ortasında Faiz Oranlarını Değiştirmedi

Merakla beklenen kararını açıklayan Avrupa Merkez Bankası, gösterge faiz oranlarında değişiklik yapmadığını duyurdu. Detaylar şöyle;
Avrupa Merkez Bankası Bölgedeki Zayıf Büyüme Ortasında Faiz Oranlarını Değiştirmedi
Yorum

Frankfurt’ta gerçekleşen toplantı sonrasında Avrupa Merkez Bankası, gösterge faiz oranlarında değişiklik yapmadığını açıkladı. Karar beklentilerle doğru yönde gelirken, Avrupa Merkez Bankası’nın ilkbahara kadar bekle-gör modunu koruyacağı yönündeki tahminlere de dikkat çekildi.

Banka açıklamasında ayrıca kilit faiz oranlarının 2019 yazı boyunca şu andaki seviyelerinde kalmasını beklediğini, gerekirse bu sürenin daha da uzayabileceğini bildirdi. Açıklamanın ardından euro 0.3 seviyelerinde düşüş gösterirken, tacirlerin Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin basın konferansını takip edecekleri söylendi.

İlgili haberlerde, Avrupa Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay 2.6 trilyon euroluk tahvil alım programına son verdiği bilgilerine yer yer verildi.

Avrupa Merkez Bankası Tahvil Alım Sonlandırdı Bu hamle, Avrupa için zor bir zamanda gelmesine rağmen ECB’nin euro bölgesinde kriz dönemi politikasına son vermesi nedeniyle banka için tarihi bir an oldu. Öte yandan ECB, bugünkü açıklamasında yeniden satın alma programını genişletilmiş bir süre boyunca devam ettirmeyi planladığını da belirtti. Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alım programını 2015 yılında euro bölgesinin ekonomisini deflasyonist güçlerden kurtarmak ve yeniden güven yaratmak amacıyla başlattığı aktarıldı.

Öte yandan, 2018’in dördüncü çeyreğinde Almanya, Fransa ve İtalya’daki büyüme zayıflığının yatırımcılar arasında resesyon korkusu yarattığı gerçeği de vurgulandı.

Avrupa Merkez Bankası Bölgedeki Zayıf Büyüme OranlarıÖyle ki bu ayın başlarında Federal İstatistik Ofisi, Almanya’nın 2018’de yüzde 1.5 büyüdüğünü açıklamış, rakamın 2017’deki 2.2 seviyesinin aşağısında kalmasına dikkat çekilmişti. Keza son rakamlar beş yıl içindeki en zayıf büyüme oranlarını göstermişti. Fransa’da devam eden sarı yelek protestoları da ülke arka arkaya devam eden 10 haftalık huzursuzlukla boğuşurken ekonomi için ciddi tehdit oluşturuyordu.

Bu arada Avrupa’nın sorunlu çocuğu olmaya devam eden İtalya’daki bütçe açığı hedefiyle ilgili endişeler de giderek yükseliyordu. Uluslararası Para Fonu da özellikle Almanya ve İtalya’ya işaret ederek Avrupa içi 2019 ve 2020 büyüme tahminlerini düşürmüştü. Hükümet borcu krizi ve Avrupa Merkez Bankası’nın sonraki tahvil alım programı bölgeyi başka bir ekonomik krizi ele almak için çok az seçenekle bırakıyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu