Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Üyeleri Negatif Faiz Politikası Konusunda Endişeli

Avrupa Merkez Bankası üyeleri, mevcut negatif faiz politikası hakkında endişelerini dile getirdi.
Avrupa Merkez Bankası Üyeleri Negatif Faiz Politikası Konusunda Endişeli
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın iki üyesi, mevcut negatif faiz politikası hakkında endişelerini dile getirdi. Politikanın, bölgenin finansal sistemindeki istenmeyen sonuçları hakkında konuşan iki AMB üyesi, açıklamalarıyla daha önce yapılan benzer yorumları destekledi.

Mario Draghi’nin yakın tarihli politika duyurularını destekleyen bir güvercin olarak tanınan İtalya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Ignazio Visco, negatif faiz oranlarının göze çarpan sıra dışı politika olduğunu söyledi.

IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarında konuşan Ignazio Visco, istenmeyen sonuçlardan dolayı endişeli olduğunu şöyle anlattı:

İtalya Merkez Bankası Başkanı Negatif Politika Endişe “Çok fazla analiz yaptık. Sonunda, bir araya getirdiğimiz paketin faydalı olacağı ve paketin tek tek alınan unsurlarının bile bir noktaya kadar olumlu bir etkisi olacağı sonucuna vardık. Ve sanırım bu noktaya çok yakınız. Bu noktadan geçmek ve sonra da negatif faiz oranlarının tuzağına düşmek istemiyorum. Yani yan etkilere çok dikkat etmeliyiz.”

Politikanın şu ana kadar bankaların kârları üzerinde nötr etkisinin olduğunu, marjların azaldığını ancak telafi olarak kredilerin arttığını dile getirdi.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Negatif Faiz Endişe Negatif oranların şimdilik katlanabilir olacağını dile getiren Visco ancak varlık alımı gibi başka politika hareketlerine gelecekte öncelik verilmesi gerektiğini avundu. Bu arada, ECB üyesi ve Avusturya Merkez Bankası’nın şu anki başkanı olan Robert Holzmann, negatif faiz oranlarının “ekonomik ve sosyal açıdan çok iyi bir fikir olmadığını” söyledi.

Son pakete karşı çıkan ve merkez bankasının şahinlerinden olan Holzmann, ECB’nin enflasyon hedefini düşürmesini ve böylece geleneksel olmayan politika araçlarına duyulan ihtiyacı azaltmasını istedi.

Kurulun nispeten yeni bir üyesi olan Holzmann CNBC’ye: “Açık konuşmaya ve tartışmanın şu ana kadar gerçekleştiği atmosferi ve tonu değiştirmeye karar verdim. Yeni gelen olarak, başlangıçta yarım ya da bir yıl sonra değil, en başında çok açık bir şekilde konuşmak yararlıdır çünkü o zaman kurumun bir parçası olursunuz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu