Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Ekonomisi Covid’le Düşerken ABD’de Yükseliş Görülüyor

Avrupa’da COVID-19 dirilişi ekonomiyi çift dipli resesyon riski altına sokarken ABD ekonomisi yükseldi. Detaylar aşağıda;
Avrupa Ekonomisi Covid’le Düşerken ABD’de Yükseliş Görülüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci çeyrekte Covid-19 nedeniyle yüzde 31,4’lük tarihi gerileme kaydeden ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yine aynı şekilde tarihi büyüme kaydedeceği tahmin ediliyor. En azından Bloomberg‘in kısa süre önce anket yaptığı ve %30’luk büyüme öngören ekonomistlere göre durum bu.

Gerçek rakam ise ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun 29 Ekim’de yapacağı açıklamada belli olacak. Genel eğilim güçlü bir sıçrama geleceği yönündeyken The Wall Street Journal (WSJ) tarafından alıntılanan yeni verilere göre de ABD ekonomisi hayata dönüyor.

WSJ, aynı dönemde ABD’de yayılmaya kıyasla bu sonbaharda Avrupa’da COVID-19’un daha hızlı yayılmasının, ABD ekonomisi geri dönerken Avrupa ekonomisini sarstığını söyledi.

Cuma günü IHS Markit tarafından yayımlanan verilere atıfta bulunan WSJ, ABD Kompozit Üretim PMI’sının Eylül’deki 54,3’ten Ekim’de 55,5’e yükseldiğini bildirdi.
Avrupa Toplam Vaka
Kaynak: Worldometers

50’den büyük herhangi bir rakam, ekonomik faaliyette bir artış olduğunu gösterirken ABD İmalat PMI da Ekim’de 53,3’e çıktı. Hizmet Sektörü PMI, Ekim’de 1,4’lük artış kaydederek 56’ya çıkarken IHS Markit’in Baş İşletme Ekonomisti Chris Williamson, şu ifadeleri kullandı:

“ABD ekonomisi, 2019’un başından bu yana görülmeyen bir oranda büyüyen ticari faaliyetlerle dördüncü çeyreğe güçlü bir temelde başlamış görünüyor. Hizmet sektörü, COVID-19 ile hayata adapte olan şirketlerin sayısının artmasıyla büyümeye öncülük ederken hane halkı ve işyerlerinden gelen talebin artmasıyla imalat sağlam bir büyüme kaydetmeyi sürdürdü.”

Bununla birlikte Williamson, işe alımdaki yavaşlama ve daha zayıf yeni sipariş akışının, kısmen başkanlık seçimleri öncesinde karar vermedeki tereddütle ilişkilendirilebileceğini ekledi.

İş iyimserliğinin yükselmesini vurgulayarak firmaların yenilenen teşvik umutları, Covid-19 kısıtlaması, azalan kısıtlamalar ve başkanlık seçimlerinden sonra işletmeler ve haneler için daha fazla kesinlik beklentilerinin arttığını dile getirdi.

Öte yandan Michigan Üniversitesi’nin tüketici güveni ölçüsünde yansıtıldığı gibi iş liderleri arasında artan duyarlılık da tüketiciler arasında benzer bir duyarlılık artışını takip etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu