Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Borsaları Trump’ın Otomobil Vergisini Erteleyebileceği İhtimaliyle Yükselişle Kapandı

Piyasalar Trump’ın AB otomobillerine uygulanması planlanan vergi tarifelerinin ertelenme ihtimalini değerlendirirken, Avrupa borsaları günü yükselişle tamamladı.
Avrupa Borsaları Trump’ın Otomobil Vergisini Erteleyebileceği İhtimaliyle Yükselişle Kapandı

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Avrupa Birliği’nden (AB) alınan otomobil ve parçalarına uygulanan vergi tarifelerini ertelediğini duyurmuştu.

Konuya hakim kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Trump’ın söz konusu vergi tarifesini altı ay daha erteleyebileceğinin gündemde olduğu öğrenildi. Avrupa borsaları Salı günü söz konusu haberin değerlendirilmesi ile pozitif hareket ederken, günü yükselişle tamamladı.

Avrupa borsaları, ABD’nin AB otomobillerine getireceği tarifeleri 6 ay erteleyebileceği beklentisiyle Salı gününü kazançlı bitirdi.

Avrupa Borsaları YükseldiGün içerisinde 405,20 – 407,64 hareket eden Stoxx Europe 600 (STOXX) Endeksi kapanışı %0,38 oranında değer kazancıyla 406,90 puandan yaptı. Endeksin önceki kapanış seviyesi 405,34 olmuştu. Fransa’nın CAC 40 Endeksi yüzde 0,44’lük artışla 5.919,75 puandan kapanırken, gün içinde en düşük 5.897,30, en yüksek 5.931,19 puanlarını kaydetti.

İtalya’da FTSE MIB 30 Endeksi 23.547,77 – 23.827,58 puan arasında hareket ettikten sonra kapanışı %1,24 artışla 23.782,15 puandan yaptı. Almanya’da DAX 30 Endeksi günü yüzde 0,65 yükselişle 13.283,51 seviyesinden tamamlarken, gün içi işlem aralığı 13.214,66 – 13.308,26 puanları oldu.

Otomobil vergilerinin erteleneceği haberinin olumlu değerlendiren bir başka endeks ise İngiltere’de FTSE 100’ü oldu. Endeks günü %0,50 oranında artışla 7.365,44 puandan tamamladı.

Piyasalar söz konusu gelişmeyi olumlu fiyatlarken, Trump’ın vergi tarifesinin ertelenmesi konusunda en geç yarına kadar karar vermesi gerektiği belirtiliyor.

Trump Vergi ErtelemeABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Kasım ayının başında yaptığı açıklamada otomobil vergilerinin ertelenmesinin olası olduğunu söylemişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ise Trump’ın ek gümrük vergisi konusunda daha önce de tehditler savurduğunu ancak uygulamaya geçmediğini, şimdi de öyle olacağını aktarmıştı.

Trump geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada otomobil ve otomobil parçaları ithalatının ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu söyledi. Ancak tüm yorumlar ve tahminler yarın netleşmesi beklenen kararda otomobil tarifelerinin ertelenme ihtimalinin yüksek olduğunu işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum