Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya PMI Sektör Çıktı Sıralamasında Otomobil Sektörü En Üstte Yer Aldı

Asya'da sektörlere ait PMI verilerinde toparlanma gözlenirken, otomobil ve otomobil parçaları sektörü en üst sıraya taşındı.
Asya PMI Sektör Çıktı Sıralamasında Otomobil Sektörü En Üstte Yer Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın büyük ülkelerinde koronavirüs vakalarında yeni bir canlanma görülürken, ekonomik göstergelerde bozulma sürüyor. Çin’de özel PMI anketi Aralık dönemine göre yavaşlama gösterirken, ASEAN üretim koşulları 32 ayın en hızlı iyileşmesini kaydetti. İyi ve kötü gelişmelerin peşi sıra yaşandığı Asya’da karmaşanın sürmesi bekleniyor.

Ocak ayında Asya PMI sektör çıktı sıralamasında otomobil ve otomobil parçaları sektörü en üst sırada yer aldı.
Asya PMI Çıktı Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Aralık ayında yedinci sıraya düşen sektör, son altı ayda üçüncü kez tüm kategoriler arasında en hızlı büyüme oranını kaydetti. Daha az olumlu bir şekilde yeni sipariş büyümesi, ihracattaki düşüşün etkisiyle altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Girdi fiyatı enflasyonu ise Ekim 2017’den bu yana en güçlü seviyeye ulaştı.

Ocak ayı sıralamasında imalat ilk beş sırada yer alırken, ev ve kişisel kullanım ürünleri ikinci sırada büyüme kaydetti. En hızlı büyümenin görüldüğü üçüncü sektör ise makine ve ekipman oldu. Dördüncü sırada metal ve madencilik yer alırken, beşinci sırada kimyasallar sektörü bulundu.

Altıncı sırada en iyi performansı gösteren sektör gayrimenkul olurken, hizmet ekonomisindeki sorunlara yönelik bir başka kanıt daha ortaya çıkmış oldu. gayrimenkul sektörünün genişleme oranı neredeyse dokuz yılın en yüksek seviyesine yakın kaldı.

Tüketici hizmetleri alanı 2021’in başında faaliyette en keskin düşüşünü kaydederken, bankalar ikinci düşüşü kaydeden sektör oldu.
Asya PMI Sektör Sıralaması - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Aralık ayında en güçlü büyüyen iki sektör olan teknoloji ekipmanı ve sağlık hizmetleri ise Ocak ayında sırasıyla 11. ve 7. sıraya geriledi. Ocak ayında 11 sektör daha yüksek faaliyet göstermesine rağmen sadece yedi sektör artan istihdam bildirdi. Bu, geçen Eylül ayından bu yana en düşük toplam olarak kaydedildi. İşlerdeki en güçlü artış, teknoloji ekipmanlarında olurken, sağlık hizmetleri ardından geldi.

En ayrıntılı düzeyde 18 sektörün tamamı, önümüzdeki 12 ay boyunca faaliyet için olumlu beklentiler kaydetti. En güçlü bakış açıları ormancılık ve kağıt ürünleri, sağlık hizmetleri, içecek ve yiyeceklerde görüldü. Sigorta, endüstriyel hizmetler ve bankalarda güven en zayıf düzeyde kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu